Guatr erken teşhis edilmeli

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Guatrın geç teşhisi zeka geriliğine yol açabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Guatrın yeni doğan bebeklerde de görüldüğünü belirten Denizli Devlet Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Osman Köseli, çocuklardaki guatr sebebini tiroit bezinin olmaması veya çalışmasına bağladı.

Tiroit bezinin olmaması ya da çalışmaması halinde beyin dahil bir çok organda gelişim bozuklukları görülebildiğini ifade eden Dr. Köseli, "Bebeklerde en çok tiroit bezinin olmaması görülür. Bazen de tiroit bezi olmasına rağmen hormon salgısında bozukluk olabilir." dedi.

Yeni doğan bebeklerde sarılığın yüksek olması ve çok uzamasının guatr yönünden uyarıcı nitelik taşıdığına da işaret eden Köseli, "Klinik olarak çocuklarda kaba sesle ağlama, beslenme problemleri, dil büyüklüğü, kabızlık, göbek fıtığı, derinin kaba ve kuru oluşu guatrı düşündüren bulgulardır. Ancak bunlar geç dönemde görülen ve ortaya çıkan belirtilerdir. Yeni doğan döneminde sarılığın yüksek olması ve çok uzaması guatr yönünden uyarıcıdır." diye konuştu. Yeni doğan bebeklerde guatrın erken dönemde teşhis edilmesinin önemli olduğunu vurgu yapan Dr. Köseli, "Doğumdan sonra iki ile beş gün içinde mutlaka hormon taramaları yapılmalıdır. Bu taramalar ışığında da tedaviye ihtiyacı olan bebekler, tespit edilebilir." şeklinde konuştu.

İlk 3 aydan sonra teşhis konulan vakalarda çocuğun zekâ düzeyinin büyük oranda etkileneceğini de belirten Köseli, sözlerini şöyle tamamladı: "En geç bir aylık dönem içinde guatr, teşhis edilip tedaviye başlanmalıdır. Tedavi ne kadar erken başlanırsa zeka düzeyinin o kadar az etkilendiği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu hastalığın tedavisi çok ucuz ve kolaydır, yeter ki teşhiste geç kalınmasın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious