Guatr insanın aklına gelmiyor

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

Guatr hastalığının çok sık görülmesine rağmen belirtilerinin diğer hastalıklarla benzer özellikler taşıdığı için çoğu zaman insanların aklına gelmediğini belirten uzmanlar uyarıyor; "Guatr'ın tedavisinde erken teşhis büyük önem taşıyor."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Guatr'ın belirtilerini "1.Kalp atımlarınızın çok yüksek veya çok düşük olduğunu saptadınız mı? (60 altı veya 100 üstü) 2. Boynunuzda sıkışma ve gerilme hissi var mı? 3. Terleme ve saç dökülmesini sıklıkla yaşıyor musunuz? 4. Son zamanlarda aniden aşırı kilo aldınız mı ya da verdiniz mi? 5. Cildinizde dökülme, kuruma veya mat bir görünüm var mı? 6. Ani sinir atakları veya gün içinde uyuklama yaşıyor musunuz? 7. Bacaklarınızda şişlik oluyor mu? 8. Soğuğa veya sıcağa karşı tahammülsüzlüğünüz son zamanlarda arttı mı? 9. Kabızlık, ishal veya karında Ağrı atakları yaşıyor musunuz? 10. Unutkanlık yaşıyor musunuz? Ya da kendinizi depresyona meyilli hissediyor musunuz?" şeklinde sıralayan Uzman doktor Dileklen, belirtilen bulguların en az 4'ünün uyduğu kişinin mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurması gerektiğini kaydetti.

Dileklen şöyle devam etti; "Guatr, sık görülen fakat tanı konması genellikle uzun süren bir hastalıktır. Oluşturduğu şikayetler genellikle birçok hastalık ile ortak olabildiği için en son düşünülen hastalık haline gelmiştir. Guatr aslında tiroid bezinin büyümesidir. 2 ana guruba ayrılır. Bunlar tiroid bezinin çok çalıştığı Hipertiroidi ile az çalıştığı hipotiroididir. Bu ayrımın yanı sıra ultrasonografik olarak da 2 tipe ayırabiliriz. Buna da nodüllü ve nodülsüz yani diffüz guatr diyoruz. Bu ayrımların yanı sıra tiroid dokusunda 2 farklı durumla daha karşılaşmamız mümkün olmaktadır. Bu durumlar tiroidin kanserleri ve tiroidit olarak adlandırılan tiroid dokusu iltihaplarıdır.".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious