Gübre fiyatları yüzde 20 ucuzladı

Gübre fiyatları yüzde 20 ucuzladı.8529
  • Giriş : 11.11.2008 / 15:48:00

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği (TTKKB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, gübre fiyatlarını dünden itibaren yüzde 20 ucuzlattıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TTKKB'ye bağlı İmece Plastik AŞ tarafından Antalya Organize Sanayi Bölgesinde 15 bin metrekaresi kapalı alanda, sera örtüsü üretimi yapılacak plastik fabrikası tesislerinin temeli törenle atıldı. TTKKB Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en çok morale ihtiyacı olduğu bir dönemde plastik fabrikasının temelini atarak, ülkeye, yatırımcılara moral vermeyi amaçladıklarını söyledi. Birinci etabı 8 milyon dolar olmak üzere toplam 15 milyon dolara mal olacak plastik fabrikasının 160 günde tamamlanacağını belirten Yıldırım, TTKKB olarak son yıllarda ciddi performans gösterdiklerini ve yüzde 20 büyüdüklerini kaydetti.

Yıldırım, şöyle konuştu:

''Yüzde 20 büyüme göstererek yatırım rekorları kıran TTKKB'nin, İran'da 650 milyon dolara satın aldığı petrokimya tesislerinin devir işlemleri geçtiğimiz haziran ayında tamamlandı. Böylece Türkiye'nin ilk büyük dış yatırımı olan İran'daki petrokimya tesisleri, ülkemize büyük katkılar yapacaktır. Bu şirketimizin ilk altı aylık bilançoları da gayet iyidir. Kendi taksitlerini ödüyor ve TTKKB'ye de kar getiriyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye'de sulama yatırımlarında, şeker ve hayvancılık sektöründe daha büyük projeleri birliğimiz Türk çiftçisine kazandıracağız. Türk çiftçisine hizmetlerimiz artarak büyüyecek.''

-''DÜNYA BANKASI TASFİYESİNİ İSTEMİŞTİ''-

2000'li yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Dünya Bankası raportörlerinin, birliğin tasfiyesini istediğini anımsatan Yıldırım, 1,5 milyon çiftçiye verilen hizmetlerin 300 milyon YTL'den 3 milyar YTL'ye ulaştığını bildirdi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

''Türkiye genelinde verdiğimiz kredilerin toplamı 2,3 milyar YTL. Bu kredilerin faiz oranları da ciddi şekilde düşmüştür. Bu kriz döneminde tarımsal kredi faizlerinin de yüzde 17'lerde sabitlenip artırılmaması sevindiricidir. Ancak bu yılın başlarında, nisan, mayıs aylarında özel bankalardan çiftçilerimize yüzde 10-15'lerden kullandırdığımız krediyi bugün kullandırma şansı kalmamıştır. Bu krediler yüzde 25'lere çıkmıştır. Ziraat Bankası ve TTKKB de, çiftçilerimizin üretime katkıları dolayısıyla faiz oranlarını ciddi şekilde baskı altına almaktayız.''

TTKKB'nin çalışmalarını hızlı şekilde sürdürdüğünü, göreve geldiklerinde çalışanların ücretlerini ödeyememe sorunuyla karşılaştıklarını ifade eden Yıldırım, ''Beş yıl önce bu kurumun kapatılması söz konusuydu. Dünya Bankası raportörleri bu kurumun tasfiyesini istemişlerdi. Yeni yasal ve idari düzenleme yapıldı. Bugün 2,3 milyar YTL'lik kaynağa ulaştık'' dedi.

TTKKB'nin istihdama da önemli katkısı olduğunu, son üç yılda 650'si ziraat mühendisi olmak üzere 1600 kişiyi işe aldıklarını anlatan Yıldırım, İran'da satın aldıkları petrokimya tesisleri yanında gıda, yem ve yağ sektörlerinde de çalışmaların sürdüğünü, son üç yılda 50'nin üzerinde kırsal kalkınma projelerini Anadolu'nun dört bir yanında uyguladıklarını ve bunların devam edeceğini söyledi.

-GÜBRE FİYATLARINDA İNDİRİM-

Bedrettin Yıldırım, birliğe bağlı Gübretaş tarafından üretilen gübre fiyatlarını dün itibariyle yüzde 20 indirdiklerini bildirdi. Özel sektörün de gübre fiyatlarını indirdiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

''Temmuz ayında tavan yapan gübre fiyatları, artık düşüşe geçti. İnşallah bahar dönemine kadar bu düşüş devam eder. İran'daki petrokimya gübre fabrikası ciddi katkı verecek. Türk çiftçisine katkısı olacak. Türk çiftçisinin gübre sıkıntısı olmayacak. Orada ürettiğimiz gübrenin bir kısmı da Türkiye'ye gelecek.

Türk çiftçisine, dünya çiftçisinden yüzde 15-20 daha ucuz fiyattan gübre vereceğiz. Zaten Türk çiftçisi, dünya çiftçisinden daha ucuza gübre alabiliyor. Türkiye'nin ciddi bir gübre ihtiyacı olacak. Biz de bu ihtiyacı karşılayacağız. İran'daki tesislerimizde 4,5 milyon ton üretim yapılıyor.''

-''ŞEKER FABRİKALARINA TALİBİZ''-

Hükümetin şeker fabrikalarını özelleştirme kapsamına aldığını hatırlatan Yıldırım, bu fabrikalara talip olduklarını söyledi. Doğu Anadolu Bölgesinde 5 fabrikanın satışa çıkarıldığını, bunlarla ilgilendiklerini anlatan Yıldırım, ''Bundan sonra çıkacak fabrikalarla da ilgileneceğiz. Bir partisini bünyemize katmayı düşünüyoruz. Şeker sektöründe de ciddi sayıda çiftçi ortağımız var. Bunları hep bir araya toparlamak ve şeker sektöründe üretimi önemsediğimiz için bu sektörde olacağız'' diye konuştu.

TTKKB bünyesinde bulunan ve 10 milyon dolara satın aldıkları Güven Sigorta'yı iyi bir zamanlama ile 350 milyar YTL'ye sattıklarını anlatan Yıldırım, ''10 milyon dolara satın aldığımız Güven Sigorta'yı 350 milyar YTL'ye sattık. Ciddi bir kaynağımız oldu. Önümüzdeki günlerde sıcak para kuruma girmiş olacak. Bu parayı da yatırımlarda kullanacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*