Gübretaş, İran'da fabrika alıyor

Gübretaş, İran'da fabrika alıyor.14334
  • Giriş : 20.02.2008 / 18:00:00

Türkiye'de gübre sanayiinin önemli isimlerinden Gübretaş, İran'ın en büyük gübre şirketlerinden biri olan Petrochemical şirketini satın alıyor. Gübretaş, 463 milyon dolar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kimyevi gübre üreticisi Gübretaş, İran’ın ihale yöntemiyle özelleştirdiği Razi Petrochemical şirketi için 462 milyon 625 bin Euro teklif verdi. Gübretaş ihale sonucunun onaylanması halinde, gübre üretiminde kullanılan ara maddeler ile Üre ve DAP gibi tüketimi yüksek ürünlerde dünya piyasalarında söz sahibi olmak üzere önemli bir adım atmış olacak.

Kimyevi gübrede global oyuncu olmak için 2 yıldır hammadde kaynağına sahip ülkelerde yatırım araştırması yapan Gübretaş, İran’ın en büyük gübre tesislerini satın alarak hedefine ulaşıyor. Gübretaş, İran’ın Razi Petrochemical şirketi için açtığı özelleştirme ihalesinde 462.625.674 Euro ile en yüksek teklifi veren firma oldu. İhale sonucunun birkaç gün içerisinde İran Özelleştirme İdaresi tarafından onaylanması bekleniyor.

Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ülkemizde kimyevi gübre üretiminde girdi olarak kullanılan doğalgaz, fosfat kayası, kükürt, potasyum tuzları gibi hammadde kaynakları olmaması nedeniyle 2006 yılında yurtdışında yatırıma karar verdiklerini hatırlattı. Türkiye gübre tüketiminin yüzde 25’ini karşıladıklarına vurgulayan Koca, son bir yılda dünyada gübre fiyatlarının talep artışına bağlı olarak rekor düzeyde artması üzerine Tunus, Suriye, Rusya, İran gibi ülkelerdeki yatırım arayışlarını hızlandırdıklarını belirtti. Koca sonuçta yatırım için hem hammadde kaynaklarına hem de satışa hazır mevcut ve projelendirilmiş gübre fabrikalarına sahip olması nedeniyle İran’ı tercih ettiklerini ifade etti.

ÖZELLEŞTİRMEDEN ALIYOR

Genel Müdür Koca açıklamasında; İran’ın son yıllarda uluslararası alanda yeni açılımlar yapmak istediğini, bu doğrultuda ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için gerekli yasal düzenlemelerini gerçekleştirdiğini ve özelleştirme çalışmalarına hız verdiğine işaret etti. Koca, komşu ülkede özelleştirme kapsamına alınan Razi Petrochemical şirketini mali, teknik ve hukuki açılardan incelediklerini ve geçtiğimiz günlerde teklif dosyalarını İran Özelleştirme İdaresi’ne sunduklarını belirtti. Koca ihale sonuçlarının bugün (20 Şubat 2008) açıklandığını ve 462.625.674 Euro’luk teklif ile ihaleyi kendilerinin kazandığını söyledi.

Koca’nın verdiği bilgilere göre, Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Gübretaş, ihaleye ikisi Türk, biri İranlı 3 firma ile oluşturduğu konsorsiyumla birlikte girdi. Konsorsiyum lideri olan Gübre Fabrikaları T.A.Ş’ın ortaklıkta yüzde 50 hissesi bulunuyor.

ENTEGRE BİR TESİS

Razi Petrochemical şirketi 1968 yılında amonyak, sülfürik ve fosforik asit gibi ara maddelerin yanı sıra ÜRE ve DAP gibi gübrelerin üretimi amacıyla İran’ın güneyinde bulunan Mahsahr kentinde kuruldu. 850 bin m2 arazi üzerine kurulu ve büyük bir limana sahip olan tesisler İran’ın en büyük gübre kompleksi olma özelliği taşıyor. Tesislerde 3 adet amonyak, 3 adet sülfürik asit, 1 adet fosforik asit, 2 adet üre, 2 adet DAP ünitesi bulunuyor. DAP’ta 450.000 ton/yıl, ÜRE ise 704.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip tesislerin bütün ürünlerde yıllık kapasitesi 4 milyon 375.000 tondur.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious