'Gücümüzü abartmamalıyız'

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

BM barış gücünün eski sözcüsü Timur Göksel, Türkiye'nin Ortadoğu'da artan bir etkinliği olduğunu ancak bunun abartılmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Cihan'a bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili özel demeç veren Göksel, Türkiye'nin Ortadoğu'da gittikçe artan bir nüfuzu olduğunu, saygınlığının da yavaş yavaş arttığını ifade etti. Ancak bunun fazla abartılmaması gerektiğini belirten Göksel, hükümetin gelişmelerle ilgili yaklaşımını çok uygun bulduğunu söyledi. Göksel, "Biz 400 sene buraları yönetmişiz. Sonra kaybetmişiz. Sonra arkamızı dönmüşüz. Kesinlikle buraları bilmiyoruz" şeklinde konuştu. Türk basınını okuduğunda çok şaşırdığını söyleyen Göksel, "Kardeşim siz neredesiniz? Biz Ortadoğu ülkesiyiz." dedi.

Göksel, Türk hükümetinin yaklaşımını çok uygun bulduğunu ve yetkililerin temkinli davrandıklarını vurgulayarak hükümetin hem risklerin farkında olduğunu hem de burnumuzun dibindeki bir olaya seyirci kalmadığını ifade etti.

-"HİZBULLAH O KADAR SAĞLAM Kİ BM BARIŞ GÜCÜ BİLE KURULAMIYOR"

Ortadoğu'da gereksiz bir savaş yaşandığını kaydeden Göksel, Lübnan'ın çok ağır kayıp verdiği İsrail'in ise hiçbir şey kazanmadığı değerlendirmesinde bulundu. Hizbullah'ın yok edilemediğini aksine bölgesel bir güç haline geldiğini belirten eski sözcü, "Hizbullah bence her zamankinden daha etkin bir siyasi güç. Bu etkinlik Lübnan sınırlarını da aştı. Arap halklarında Hizbullah'ın bir aylık savaşı büyük bir başarı olarak görüldü. Çünkü ilk defa birisi İsrail'e bu kadar direnebildi" diye konuştu. Göksel, konuşmasına "Hizbullah etkin bir güç olarak sapasağlam duruyor. Öylesine sağlam duruyor ki; bakın Birleşmiş Milletler barış gücünü kuramıyorsunuz buraya. Bırakın başka caydırıcı şeyleri etkinliği son derece tartışılır bir barış gücü bile kurulamıyor" şeklinde devam etti.

Timur Göksel "Bu savaşı kim kazandı?" sorusuna ise "Kaybeden belli; Lübnan halkı. İsrail'in fazla birşey kazandığını sanmıyorum. Hizbullah'ın silah gücünü biraz azalttılar. Hizbullah'ın ise Ortadoğu'da popülaritesi arttı." yanıtını verdi.

-"DÜNYADAKİ HİÇBİR ÜLKE BURAYA HİZBULLAH İLE SAVAŞMAK İÇİN GELMEZ"

Lübnan'a yerleştirilmesi tartışmaları süren BM barış gücü ile ilgili olarak bu gücün Hizbullah'a karşı cephe almayacağını, Lübnan ordusu ile beraber güney Lübnan'da bir "varlık" kuracağını ifade etti. Bölgedeki Şii nüfusunu gözönüne alarak Hizbullah'ın buradaki etkinliğinin kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Göksel, "Dünyadaki hiçbir ülke buraya Hizbullah ile savaşmak için gelmez. Adamlar Güney Lübnan'ın sahibi. Onlarla savaşmak kimsenin işine gelmez" yorumunu dile getirdi. BM gücünün gelmesi ile birşey değişmeyeceğini vurgulayan Timur Göksel geride ağır can ve maddi kayıplar bırakıldığını söyledi.

-"İSRAİL HİZBULLAH MODELİNİN FİLİSTİN'DE BENİMSENMESİNDEN BÜYÜK KAYGI DUYUYOR"


Filistin konusunda da değerlendirmelerde bulunan Göksel, İsrail'in Hizbullah modelinin Filistin'de Hamas ya da başka örgütler tarafından benimsenmesinden büyük kaygı duyduğunu ifade etti. Hizbullah'ın 10 yıllık bir süre içinde böyle bir güce eriştiğini kaydeden Göksel bu modelin, Filistin'de uygulanmasının zor olduğunu da kaydett.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious