Gücün varsa yasak yok!

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Kadınların kara çarşafla dolaştığı Suudi Arabistan, süper güçlerin kadın liderleri için yasağı kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm kadınların başını örtmek zorunda olduğu Suudi Arabistan'da "devrim"... ABD Dışişleri Bakanı'nın geçen ay açtığı yoldan giden Almanya Başbakanı Merkel, Veliaht Prens'le başı açık görüştü.

Sıkı dini yasalarla yönetilen Suudi Arabistan'da tüm kadınlar, hatta ülkeye konuk gelenler de başını örtmek zorunda. Ancak bu kuralı, dünyanın en güçlü iki kadını bir hafta arayla deldi. Geçen ay ülkeyi ziyaret eden Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'tan sonra bu kez de Almanya Başbakanı Angela Merkel Suudi başkentine başı açık ayak bastı. Ortadoğu barış sürecini canlandırmak için Mısır'ın ardından gittiği Riyad'a Suudi Veliaht Prens tarafından karşılanan Merkel, pantolon-ceket takım giymeyi tercih etti.

ANLAŞMA ARIYOR
Ortadoğu Dörtlüsü'nün (AB,BM, ABD, Rusya) geçen hafta yaptığı toplantının ardından bölgeturuna çıkan Merkel, Suudi Kralı Abdullah'la da görüşecek. İlk durağı olan Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve El Ezher Üniversitesi Başkanı Şeyh Tantavi ile görüştü.

CAMILLA BAŞINI ÖRTMÜŞTÜ
İsrail-Filistin sorununun çözümü için AB dönem başkanı olarak çıktığı turda Merkel'in son durağı Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt olacak. Görüşmelerde Hamas'ın İsrail'in varlığını kabul etmesi, kaçırılan İsrailli askerin bırakılması, Filistinli tutuklularla takas gibi konular da ele alınıyor. Geçen yıl ülkeye giden İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın eşi Camilla başını örtmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious