Guinness, kırılan rekorlara para ödülü vermiyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, Guinness'in kırılan rekorlar karşılığında herhangi bir para ödülü vermediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Guinness'in hiçbir rekortmene para ödülü vermediğini kaydeden Kural, sadece rekorların tescil edildiğini, bunun Guinness'in ana prensibi olduğunu ifade etti. Kural, Guinness'in sadece, internet sitesi ve kitabında rekorla ilgili yayınlanan fotoğraflar için bir telif hakkı ödemesi yaptığını, bunun da rekoru kıran kişiye değil fotoğrafı çeken kişiye yapıldığını söyledi.

Türkiye'de Guinness'e girmek isteyenlerin prosedürle ilgili hatalar yaptığını ifade eden Prof. Dr. Kural, şu bilgileri verdi: ''Rekor denemesi için en az 7 ay önceden yazışmaların başlaması gerekiyor. Birçok kişi rekor kırmak istiyor, fakat her alanda branş yok. Eğer konu çok ilginçse Guinness tarafından açılabiliyor. İnsanlar bir hafta önce bilgi veriyor ve rekor denemesini noter huzurunda gerçekleştirmek istiyor, daha sonra bunun onaylanacağını düşünüyor. Böyle bir uygulamayı Guinness kabul etmiyor. Bazı valilerimiz de rekor konusunda yanlış yapıyor. Çünkü bu daha önceden çalışma istiyor. Bir haftada yapılabilecek bir iş değil.''

Kural, gözünden 2,79 metre uzaklığa su fışkırtarak Guinness rekorlar kitabına giren İlker Yılmaz'ın 30 Mayısta İspanya'da bir televizyon programına katılacağını ve gözünden çıkaracağı suyla 5 mumu söndüreceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious