Gül, 2. iddianameyi değerlendirdi!

Gül, 2. iddianameyi değerlendirdi!.11952
  • Giriş : 25.03.2009 / 20:10:00

Cumhurbaşkanı Gül, Ergenekon'un 2. iddianamesini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon Soruşturması kapsamında düzenlenen ikinci iddianameyle ilgili olarak, ''Kimseyi başından suçlayamayız. Kimseye başından 'suçsuz' diyemeyiz. Yargı karar verecektir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşeceğini ve düzenleyeceği çalışma yemeğine katılacağını belirten Gül, ''Bu seyahatime, Türkiye'den AB Komisyonuna Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması bakımından özel önem atfediyorum'' dedi.

Gül, AB Komisyonu ile en üst düzeyde yapacakları görüşmelerde Türkiye-AB ilişkileri bağlamındaki gelişmelerle bölgesel ve küresel sorunları ele alacaklarını kaydetti.

Brüksel'de düzenlenecek Avrupa İş Zirvesi'ne şeref konuğu olarak katılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, zirvenin Avrupa'daki özel sektör çatı kuruluşlarını ve en üst düzey siyasi karar alıcıları buluşturan önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Gül, zirve kapsamında yapacağı görüşmelerin Avrupalı yetkililer ve önde gelen iş çevreleriyle Türkiye'nin AB üyeliği yolunda katettiği mesafenin ele alınması için iyi bir vesile teşkil edeceğini dile getirdi.

Ziyareti sırasında Belçika ile ikili ilişkiler kapsamında temaslarda bulunacağını da anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Belçika Kralı 2. Albert ile görüşeceğini, Belçika Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Karel De Gucht'u kabul edeceğini belirtti.

Görüşmelerde Belçika ile ikili ilişkileri ve bölgesel konuları tüm yönleriyle ele alacaklarını ifade eden Gül, ''Brüksel ziyaretimin hem Belçika'yla ikili ilişkilerimizin hem de AB üyelik sürecimizin ele alınması ve bu sürece gösterdiğimiz ilginin tezahürü açısından faydalı olacağı kanaatindeyim'' dedi.

Ziyaretin AB odaklı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Avrupa Birliği'ne ilk defa bir Cumhurbaşkanı ziyareti yapılmaktadır. Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin verdiği önem, sürekli bir önemdir. Daha doğrusu Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'nin değişimi, Türkiye'nin bütün standartlarının, AB standartlarına çıkarılması, Türkiye'nin daima birinci konusudur.

Bu sadece dış politika konusu değil, Türkiye'nin topyekün konusudur. O açıdan bütün hükümetler, daima buna önem vermiştir. Türkiye'nin diğer meseleleri daima var olacaktır, onlarla ilgili zaman zaman öne çıkan ya da geriye kalan durumlar söz konusu olacaktır. Ama Avrupa Birliği süreci, tam üyelik ve bu yolda ilerlemek, Türkiye'nin daima birinci maddesidir. Sadece Hükümetin değil, parlamentonun, bütün devlet kurumlarının, özel sektörün ve herkesin bu yönde ilerlemesi bizim için öncelikli konu olmuştur.''

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ergenekon Soruşturması kapsamında ikinci iddianamenin düzenlendiği hatırlatılarak buna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

''Biliyorsunuz hukuki süreçlerle ilgili değerlendirme yapmak doğru değildir. Türkiye bir hukuk devletidir, kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesi içinde her şey devam edecektir. Bu konularla ilgili konuşmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Herkesin de dikkat etmesi gerekir. Hepimiz, hukuka saygılı bir şekilde takip etmeliyiz. Kimseyi başından suçlayamayız, kimseye başından 'suçsuz' diyemeyiz. Buna yargı karar verecektir. 'Türkiye bir hukuk devleti' dediğimize göre hukuk devletinin şartları yerine gelmelidir. Bu şartların yerine gelmesinde herkese görev düşmektedir. Bu görev, sadece devletin resmi görevlilerine değil, Anayasa'ya ve kanunlara saygı göstermek hepimizin, tüm vatandaşların borcudur.''

Helikopter kazası geçiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun durumuyla ilgili bilgi sahibi olup olmadığı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, kaza haberini alınca çok üzüldüğünü söyledi.

Yazıcıoğlu'nun, yakın arkadaşı ve Türkiye'nin önemli bir siyasetçisi olduğunu belirten Gül, henüz olay yerine ulaşılamadığını, ulaşmak için herkesin çaba gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*