Gül, Afganistan'a asker gönderme konusunu açıkladı

Gül, Afganistan'a asker gönderme konusunu açıkladı.9769
  • Giriş : 02.04.2008 / 15:00:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 15:46:39

İç karışıklık yaşayan Afganistan'a asker gönderilip gönderilmeyeceği konusunda Gül'den açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Afganistan'la çok yakından ilgileniyoruz ve çok yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. Ama muharip bir güç gönderme niyetimiz yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Romanya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gül, "NATO'nun genişlemesi konusu Bükreş Zirvesi'nin en ağırlıklı gündem maddesini oluşturacak. İttifak üyeliğine davet bekleyen Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'nın durumunu müttefiklerimizle birlikte değerlendirip, bu konudaki kararımızı açıklayacağız. Ayrıca NATO'nun Gürcistan ve Ukrayna ile ilişkilerini, Balkanlar'a yönelik politikasını, Afganistan ve Kosova'da yürütmekte olduğu harekatları ele alacağız" dedi.

Abdullah Gül, 2009 yılının NATO'nun 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Bükreş toplantısının bunun hemen öncesindeki son zirve olma özelliği taşıdığını vurguladı.

''Bükreş toplantısında ittifakın terörizm, siber savunma, füze savunması gibi, 21. yüzyılın tehditleriyle baş edebilmesine yönelik önlemlere ve muhtemel adımlara ilişkin görüş alış verişinde bulunacağız'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, zirve çerçevesinde 26 müttefik ülkeden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi'nin toplantısını da gerçekleştireceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 60. yılını dolduran NATO'nun bu zirvesinin önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bu zirve önemli kararların alınacağı, NATO üyelerine yeni üyelerin katılacağı ve bunun kararlarının alınacağı önemli bir toplantıdır. Ümit ediyorum ki, ülkemiz için iyi neticeler getirecektir'' diye konuştu.

Abdullah Gül, bir gazetecinin ''Afganistan'a asker göndermede tutumunuz nedir?'' sorusuna karşılık, '''Biliyorsunuz biz Afganistan'la çok yakından ilgileniyoruz ve çok yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. Ama muharip bir güç gönderme niyetimiz yok. Ama bunun ötesinde Afganistan'la her türlü ilişkilerimizi, oradaki imkanlarımızı genişletmek, güçlendirmek, Afganlara daha çok yardımcı olmak Türkiye'nin bir politikasıdır ve bu politika devam edecektir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye yerleştirilmesi konusundaki görüşleriniz nedir?'' sorusuna karşılık da, ''Bizim ana tezimiz şu, savunmada ve güvenlikte bölünmüşlük olmaz'' cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın mensuplarının AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin dava ile ilgili sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious