Gül, AKPM tarihine geçecek

Gül, AKPM tarihine geçecek .8040
  • Giriş : 00.00.0000 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün AKPM'de konuşma yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKPM Genel Kurulu’na katılmak üzere Fransa'nın Strazburg kentine giden Gül, bugün yapacağı konuşmayla AKPM'ye hitap eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van der Linden'in resmi davetlisi olarak, Fransa'nın Strazburg kentine gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nın VIP Salonu’nda açıklama yapan Gül, 9 yıla yakın bir süre AKPM’de Türk Heyeti üyesi olarak bulunduğunu hatırlattı.

BÜYÜK MUTLULUK

2003 Ocak ayında Başbakan olarak AKPM’de konuşma yaptığını kaydeden Gül, "Avrupa Konseyi’ni ziyaret edecek olan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi. Türkiye’nin 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi’nin kurucu üye ülkelerinden olduğunu kaydeden Gül, "Üyeliğimiz, Türkiye’de demokrasi kültürünün ve hukukun üstünlüğü anlayışının yerleşmesine önemli katkılarda bulunmuştur" diye konuştu.

ONURUNA YEMEK

Cumhurbaşkanı Gül, bugün AKPM Genel Kurulu'nda konuşacak ve bu konuşmanın ardından parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak. Konuşmasının ardından basın toplantısı düzenleyecek olan Gül, aynı gün Linden ile görüşecek. Linden'in onuruna vereceği öğle yemeğine katılacak olan Abdullah Gül, daha sonra Avrupa Konseyi ve AİHM'de çalışan Türk memurları kabul edecek. Gül, 4 Ekim'de yurda dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious