Gül, Ankara'ya döndü

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Üsküp'teki temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Gül, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Gül, bir soru üzerine MGK'nın konularının belli olduğunu ve gündemin başbakan ve diğer üyelerin teklifleri ile oluşturulduğunu söyledi. Başbakan'ın tarih konusunda onayı olduğunu söyleyen Gül, "MGK toplantısının erkene alınmasını Başbakan da uygun görmüştür. Bunun üzerine o tarih uygun görülmüştür. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci vardır. Oylamanın yapılacağı ve adayların belli olduğu ortamın içerisinde MGK toplantısını yapmayı uygun görmemiş olabilir. Önemli konuları geniş bir şekilde tartışabilmek için böyle bir tarih ayarlamasının yapılması normaldir." diye konuştu.
Filistin milli birlik hükümetinin kurulmasının ardından taraflara herhangi bir davetin yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine ise Gül, Filistin'de milli birlik hükümeti kurulduğunda, bunu destekleyen kuvvetli bir açıklama yapıldığını hatırlattı.
Bütün dünyayı da Filistinlilere ellerini uzatmaya ve Filistin hükümetini desteklemeye çağırdıklarını söyleyen Gül, "Türkiye desteklediği hükümetle de konuşur, görüşür. Hepsinin bir takvimi var. Takvim süreci içinde bunlar önümüzdeki dönemde olacak şeylerdir." şeklinde konuştu. Filistin'in kritik bir dönemden geçtiğini belirten Gül, Filistinliler arasındaki çatışmanın kimseye faydasının olmayacağına dikkat çekti.
Üsküp temasları hakkında da bilgi veren Dışişleri Bakanı Gül, ziyaretin başarılı geçtiğini ve Türkiye'nin Balkanlara çok önem verdiğini kaydetti. Makedonya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Türkiye'nin bu ülkeyi tanıdığını dile getiren Gül, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve savunma alanındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu kaydetti. Ziyaretinde Makedonya'daki Osmanlı - Türk kültür eserlerinin onarımı ve restorasyonu konusunda da işbirliği mutabakatına varıldığını ve bu konuda bazı adımların atıldığını belirten Gül, Makedonya'nın Türk yatırımcıları için önemli bir ülke olmaya aday olduğunu kaydetti.
Ziyareti sırasında Türkiye - Makedonya İş Konseyi'ne de katılan Gül, "Türk toplumu Makedonya'da 3. büyük etnik grup, Türk okul ve temsilcileri ile de bir araya geldik." dedi. Türkçenin okullarda öğretilmeye başlandığını kaydeden Gül, ülkedeki Türkler'in, Türkiye ile Makedonya arasında kuvvetli bağların temellerinden biri olduğunu ifade etti.
Makedonya'nın olumlu reformlar yaptığını ve ülkenin NATO ve AB sürecini desteklediklerini aktaran Gül, "Temaslarda bölgesel konuları da ele aldık. Özellikle Kosova'nın geleceği bütün Balkan ülkelerini ilgilendirdiği gibi Makedonya'yı da yakından ilgilendiriyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious