Gül, Avrupa'ya gönderilmiş açık ve iyi bir işaret olur!

Gül, Avrupa'ya gönderilmiş açık ve iyi bir işaret olur!.15130
  • Giriş : 14.08.2007 / 23:39:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:31:26

AKPM Başkanı Linden, “Gül seçilirse, AB konusunda Avrupa’ya gönderilmiş açık ve iyi bir işaret olur” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül'ü Türkiye'yi AB sürecine taşıyan biri olarak tanıdığını ve ideal bir Cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyen AKPM Başkanı Linden, “Gül seçilirse, AB konusunda Avrupa'ya gönderilmiş açık ve iyi bir işaret olur” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rene Van der Linden, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığını NTV'ye değerlendirdi. Linden, Gül'ün adaylığının Türkiye'nin Avrupa perspektifi açısından olumlu bir sinyal olduğunu vurguladı.
Haberin devamı

Van der Linden, Abdullah Gül'ün, seçilmesi halinde “tüm Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olacağına” inandığını ve güvendiğini söyledi.

AKPM'nin Hollandalı başkanı, “Eski Başbakan ve şimdiki Dışişleri bakanı Abdullah Gül'ü 10 yıldan fazla bir süredir tanıyorum. Beraber AKPM sıralarında çalıştık. Kendisini sağlam bir AKPM üyesi ve Türkiye'yi Avrupa sürecine taşıyan simalardan biri olarak biliyorum. Kanımca cumhurbaşkanlığı için ideal aday” şeklinde konuştu.

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin Avrupa'da olumlu karşılanacağını düşündüğünü de dile getiren Van der Linden, “Gül seçilirse, AB konusunda Avrupa'ya gönderilmiş açık ve iyi bir işaret olur” dedi.

Abdullah Gül'ü gerçek bir demokrat olarak tanıdığını da söyleyen Van der Linden, laiklik konusunda dile getirilen endişelere ise katılmadığını söyledi. Hıristiyan Demokrat AKPM başkanı, “İslam Türkiye'nin başlıca dinidir. Dini inançları nedeniyle bir insanın demokrasi veya laiklik karşıtı olduğunu söyleyemezsiniz. Ben Abdullah Gül'ü gerçek bir demokrat olarak tanıyorum” şeklinde konuştu.

Abdullah Gül, 1992-2001 yılları arasında Refah Partisi ve Fazilet Partisi milletvekillikleri döneminde AKPM'deki Türk heyetlerinde görev yapmıştı.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious