Gül, birlikte çalışacağı kurmaylarını kendisi belirleyecek

Gül, birlikte çalışacağı kurmaylarını kendisi belirleyecek.15130
  • Giriş : 29.08.2007 / 17:20:00
  • Güncelleme : 29.08.2007 / 17:15:22

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde birlikte çalışacağı yakın kurmaylarını kendisi belirleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde birlikte çalışacağı yakın kurmaylarını kendisini belirleyecek.

ÖZEL KALEM: Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Başdanışmanlık görevi için Gül’ün iki ayrı büyükelçi üzerinde düşündüğü konuşuluyor. Kulislerde, Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde özel başmüşavirliğini yapmış olan Tahran Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu’nun ismi öne çıkıyor. Ancak Gül’ün, Çankaya Köşkü’ne tam yerleşene kadar şimdiki Özel Kalem Müdürü ve Başdanışman Zergün Korutürk’ün bir süre daha bu görevde kalacağı belirtiliyor.

GENEL SEKRETER: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için Gül’ün başta askerler olmak üzere devletin üst kademesiyle yakın ilişki içinde bulunan Akdeniz Bölgesi’ndeki bir ilde görev yapan bir vali ile iki büyükelçi arasında bir seçim yapacağı ileri sürülüyor. 10. Cumhurbaşkanı Sezer döneminde Genel Sekreterlik yapan Kemal Nehrozoğlu görevinden ayrılıp emekli olurken, Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Serim de Çankaya Köşkü’ne veda etti. Serim YÖK üyesi olarak kamu görevini sürdürecek.

YAVER: Cumhurbaşkanı’nın görev süresi dolduğu için, yaverinin görevden ayrılması şartı bulunmuyor. Sezer’e Başyaverlik yapan Kurmay Albay Metin Özbek’in bu görevini devam ettirme olasılığı bulunuyor. Ancak Genelkurmay’ın usulen de olsa Gül’e bir başka yaver isteyip istemediğini soracağı belirtiliyor.

KORUMA: Gül’ün, başbakanlığından önce yakın koruma müdürlüğünü üstlenen ve bu görevi 5 yılı aşkın süredir yapan Emniyet Amiri Osman Çangal ve beraberindeki çalışma arkadaşlarının Çankaya Köşkü’ne atanacaklarına dair gerekli yazının çıktığı öğrenildi.

SÖZCÜ: 22 Temmuz seçimleri öncesi ve sonrası Gül’ün yakın çalışma çevresinde yer alan AB İletişim Grubu Başkanı Ahmet Sever’in Çankaya Köşkü’ne çıkması da kesinleşti. Sever’in, Gül’ün AB danışmanlığını sürdürebileceği, bunun yanısıra Köşk sözcülüğü görevinde de bulunabileceği belirtiliyor.

HUKUK: Kanunlar Kararlar ve Hukuk İşleri Başkanı ve Hukuk Danışmanı Reşat Şamiloğlu, Gül gelmeden istifasını Sezer’e verdi. Gül’ün bu göreve kimi getireceği henüz netlik kazanmadı.

İDARE: Sezer’in göreve başlattığı İdari ve Mali İşler Başkanı Mehmet Kaya, Personel Başkanı Musa Hikmet Yavuzyiğit, Muhasebe Müdürü Ramazan Ertuğrul da usulen Sezer’e istifalarını sundu. Ancak Gül, isterse bu isimlerle çalışabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious