Gül, Bush ile kısa görüşecek

Gül, Bush ile kısa görüşecek.10382
  • Giriş : 02.01.2008 / 11:27:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ABD Başkanı Bush ile 8 Ocak'ta ABD'ye ziyareti sırasında yapacağı görüşme, Bush'un Ortadoğu gezisi nedeniyle kısa tutulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birlikte bir de yemek yiyecek olan Gül ve Bush, "hızlandırılmış bir programda" bir araya gelecek.

ABD Başkanı George W. Bush'un 8 Ocak'ta Ortadoğu gezisine çıkacağı için aynı gün Oval Ofiste Cumhurbaşkanı Gül'ün yapacağı görüşmenin ve bunun ardındaki öğle yemeğinin kısa süreceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül, 8 Ocak sabahı Washington'da Başkan Bush ile bir görüşme yapacak. Bush ile Gül'ün bu görüşmenin ardından birlikte öğle yemeğini yiyeceği bildirildi.

Ancak, ABD basınına göre, görüşme "kısa", öğle yemeği ise "hızlı" olacak. Bunun nedeni de, Başkan Bush'un, aynı gün Ortadoğu gezisine çıkacak olması.

ABD Başkanı Bush, 8-16 Ocak günlerinde İsrail, Filistin, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır'ı ziyaret edecek.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Bush ile 8 Ocak Salı günü Beyaz Saray'da yapacağı görüşmelerde, Türk-Amerikan ilişkilerinin pekiştirilmesi bağlamında ikili konularla bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınacak.
Gül, 7-11 Ocak günlerinde gerçekleştireceği resmi ziyareti sırasında, Washington ve New York'ta temaslarda bulunacak. Gül ve Bush, bu çerçevede Afganistan, Irak, Lübnan ve Orta Doğu konularındaki gelişmelerle, terörizmle mücadele konusunda iki ülke arasında ve uluslararası planda sürdürülen iş birliği ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği süreci hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

Gül'ün, Amerikan basını, sivil toplum kuruluşları ve ABD'deki Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Bush, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Gül'ü arayarak kutlamış ve ülkesine davet etmişti. Bush, Gül'ü, Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kutlayan ilk yabancı lider olmuştu.

Türkiye'den Washington'a Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan son ziyaret, 1996 yılında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in gerçekleştirdiği çalışma ziyareti olmuştu. Demirel'den önce de 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 1992 yılında Washington'a ziyarette bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious