Gül, Devlet Övünç Madalyalarını verdi

Gül, Devlet Övünç Madalyalarını verdi.12272
  • Giriş : 28.01.2009 / 18:08:00

Cumhurbaşkanı Gül, 2007-2008 yıllarında TSK ve emniyet mensubu olarak görev yaparken şehit olanların yakınlarıyla malul ve gazi 61 kişiye Devlet Övünç Madalyası verdi. Törenden kareler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadelenin sonuna kadar kararlılıkla devam edeceğini belirterek, ''Milletimiz birlik ve beraberliğini, kardeşliğini koruyarak, tüm sorunlarını aşacak, mutlu, huzurlu, güçlü bir geleceğe ulaşacaktır'' dedi.

Terörle mücadelede 2007-2008 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet mensubu olarak görev yaparken şehit olanların yakınlarıyla malul ve gazi 61 kişiye Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Gül tarafından Devlet Övünç Madalyası verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, gösterdikleri sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık dolu çalışmalarıyla malul olan kişiler ve şehitlerin mirasçılarına devlet övünç madalyası verileceğini ifade ederek, ''Bu anlamlı tören, birazdan madalya tevcih edeceğimiz saygıdeğer insanlarımıza olduğu kadar milletimize de büyük gurur yaşatmaktadır'' dedi.

Tarihte hep şanla, şerefle yer almış, vatanı, bağımsızlığı ve milli onuru için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış asil bir milletin evlatları olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Gül, aziz vatanın korunması için ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin, asayişin sağlanması için canını ortaya koyarak görev yapan tüm kahramanlarla iftihar ettiklerini söyledi.

Gül, şehitlik ve gaziliğin, vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için ulaşılabilecek en yüce makam olduğunu ifade etti.

''Bu cennet vatan, kutsal topraklar, bizlere şehit ve gazilerimizin, isimli isimsiz tüm kahramanlarımızın mirasıdır'' diyen Gül, ne şehitlerin ve malul olanların ne de onları büyük bir vatan ve millet sevgisiyle yetiştiren anne ve babalarının hakkının ödenebileceğini söyledi.

Bu asalet ve ruhu anlatabilmek için kelimeler ve duyguların yetersiz kaldığını dile getiren Gül, ''Onlar, birlik ve beraberliğimizin, vatan sevgisinin sembolü olarak milletimizin gönlünde çok özel bir yere sahiptir. Onlar, milletimizin ortak hatırasına emanet edilmiş aziz varlıklarımızdır'' dedi.

-''VATANIMIZA AYNI ŞUURLA SAHİP ÇIKACAĞIZ''-

Gül, Türk milletinin kendisine hizmet edenleri asla unutmadığını ve unutmayacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bugünkü Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni de şehit ve malul olanların milletimiz nezdindeki saygınlığını ifade etmektedir. Esasen onlar, vicdanlarda ölümsüz bir yer edinerek Türk milletine mal oldular. Onların fedakarlıkları ve vatanları için yaptıklarını onurlandırmaya hiçbir ödülün yetmeyeceği kanaatindeyim. Bu ödül, devletimiz ve milletimizin şükranlarının sadece somut göstergesinden ibarettir.

Şehitlerimizin aileleri ve malul olan kahramanlarımız bizlere emanettir. Onlara sahip çıkmanın en önemli sorumluluğumuz olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu, her şeyden önce vefa borcumuzdur. Milletimiz ve devletimizin de bu konuda gereken duyarlılığı göstereceğine inancım tamdır ve göstermektedir.

Güzel ülkemiz şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakarlıkları sayesinde bugünlere gelebilmiştir. Şehit ve gazilerimizin emaneti vatanımıza aynı şuur ve kararlılıkla sahip çıkacağımızı vurgulamak istiyorum.

Bölünmez bütünlüğümüze yönelen, vatandaşlarımızın hayat hakkına kasteden bölücü terörle mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecektir. Milletimiz birlik ve beraberliğini, kardeşliğini koruyarak, tüm sorunlarını aşacak, mutlu, huzurlu, güçlü bir geleceğe ulaşacaktır.

Devletim ve milletim adına tüm güvenlik güçlerimize ve ailelerine şükranlarımı tekrarlıyorum. Şehit olan asker, polis, korucu ve diğer görevlilerle terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, malul olan kahramanlarımızı minnetle yad ediyorum.''

-MADALYA ALANLAR-

Törende, Ankara'da ikamet eden, 2007-2008 yıllarında şehit olanların yakınları ve malullere Cumhurbaşkanı Gül, madalya ve beratlarını verdi. Törende, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 2 şehit yakınına, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 malule, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 7 şehit ve 9 malule, emniyet mensubu 34 malul ve 8 şehit yakınına madalya verildi.

Şehitler adına madalyaları şehitlerin baba, anne ya da çocukları aldı. Cumhurbaşkanı Gül, şehit çocuklarıyla yakından ilgilendi. Törende şehit yakınları ve davetlilerin duygulu anlar yaşadığı görüldü.

Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kuvvet komutanları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*