Gül, El Halife ile görüştü

Gül, El Halife ile görüştü.10511
  • Giriş : 14.04.2009 / 21:54:00

Cumhurbaşkanı Gül: İki ülke birbirini her yerde desteklemektedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife'nin huzurunda iki ülke arasında tarım ve turizm alanında iş birliği muhtıraları imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Bahreyn Kralı El Halife ile Gudaybia Sarayı'ndaki başbaşa görüşmesinin ardından yaptığı konuşmada, Bahreyn'de kendisine gösterilen misafirperverliğe teşekkür ederek, Türkiye'nin, Bahreyn ile ilişkilerine çok önem verdiğini, ilişkilerin siyaset, güvenlik ve ekonomi gibi çok geniş alanları kapsadığını söyledi.

Gül, ''Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, siyasi alanda iki ülke birbirini her yerde desteklemektedir, beraber hareket etmektedir. İki ülke, dünya olayları konusunda aynı istikamette düşünmektedir'' dedi.

Güvenlik alanındaki ilişkilere ve iş birliğine de büyük önem verdiğini vurgulayan Gül, ''Çünkü, güvenlik ve istikrar olmadan ne zenginlik, ne mutluluk olur'' diye konuştu.

-BAHREYN KRALI'NIN KONUŞMASI-

Bahreyn Kralı El Halife de konuşmasında, iki ülkenin uluslararası toplumda barış ve istikrar için iş birliği içerisinde çalıştığını belirterek, bugünden itibaren de Türkiye ile Bahreyn arasındaki iş birliğinin değişik alanlarda geliştirilmesi için adım atılmaya başlandığını kaydetti.

İki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda iş birliğinin geliştirileceğini dile getiren El Halife, bu çalışmalar çerçevesinde Bahreyn Krallığı'nın Ankara'da büyükelçilik açtığını hatırlattı.

El Halife, Bahreyn'deki Türk Büyükelçiliğinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Konuşmaların ardından Gül ve El Halife huzurunda, iki ülke arasında tarım ve turizm alanında iş birliği muhtıraları imzalandı.


Muhtıralara Türkiye adına Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker imza attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*