Gül, Ertuğrul şehitlerini unutmadı

Gül, Ertuğrul şehitlerini unutmadı.15235
  • Giriş : 07.06.2008 / 16:06:00

Cumhurbaşkanı Gül, Japonya ziyareti çerçevesinde, Ertuğrul Fırkateyni'nin Kushimoto'da bulunan Şehitlik Anıtı'nda düzenlenen anma törenine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 118 yıl önce Japonya sularında batan Ertuğrul Fırkateyni'nin Kushimoto'da bulunan Şehitlik Anıtı'nda düzenlenen anma törenine katıldı. Böylece Ertuğrul Fırkateyni'nin şehitleri için düzenlenen törene, ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın katılmış oldu. Gül, Japonya temaslarının 5. gününde başkent Tokyo'dan beraberindeki heyetle birlikte Wakayama kentine geldi. Buradan Ertuğrul Şehitleri Anıtı'nın bulunduğu Kushimoto'ya geçen Gül, şehitler için düzenlenen anma törenine katıldı. Eşi Hayrünnisa Gül'ün de kendisine eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Gül, Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı Oshimo Kayalıkları bölgesindeki anıtı ziyaret etti. Törende ilk olarak Türkiye ve Japonya ulusal marşları çalındı ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, ''Ayrı dilleri konuşan, ayrı kültürlerde yetişmiş insanların bir felaketle kesişen hayatlarında yaşadıkları dostluk, herkesin insanlık adına ders çıkarması gereken bir hadisedir ve içten gelen şefkat duygularıyla gösterilen bu büyük fedakârlık, kalbimizde her zaman unutulmaz bir anı olarak yaşayacaktır." dedi.

Gül konuşmasında, yaşanan kazada 600 denizcinin yaşamını yitirmesine rağmen, Kushimoto halkının büyük bir gayretle 69 denizciyi kurtardığını belirterek, "İki ülke arasındaki dostluğun öncüleri olan deniz şehitlerinin aziz ruhlarını şükranla anıyorum. Ertuğrul şehitlerimizin hatırasının Türk-Japon halkları arasında mevcut karşılıklı sevgi ve dostluğun bekçisi olmasını diliyorum." diye konuştu.

Törene Japon vatandaşlar da katılırken, Japon çocukları şehitler için hissedilen üzüntüyü dile getiren şarkılar söyledi. Şehitler için selam duran tören kıtası, 3 el saygı atışında bulundu.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit, iki imparatorluk arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Osman Paşa komutasındaki Ertuğrul Fırkateyni'ni bu ülkeye göndermiş ve askeri gem geri dönüş yolunda Oshimo Kayalıkları'nda fırtına nedeniyle batmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious