Gül, Fransa'ya endişelerini iletti

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, bu akşam ABD, Fransa ve Almanya'nın dışişleri bakanlarıyla ikili temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile yapılan görüşmede, Türkiye'nin, Fransa meclisinde ekim ayında kabul edilen Ermeni yasasına ilişkin endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Fransa'nın yanlış bir tavır içinde olduğunu ifade eden Gül, “Bu yasanın kabul edilmesi kimsenin çıkarına değil” diye konuştu. “Fransa ile ilişkiler çok daha iyi olabilirdi” diyen Gül, yasa teklifinin mecliste kabul edilmesinin ilişkileri derinden etkilediğini bildirdi.

Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yapılan görüşmede Irak, terörle mücadele ve Lübnan konularının ele alındığını kaydetti.

Gelecek ayın başında ABD'yi ziyaret edeceğini hatırlatan Gül, bu konuları ABD'li meslektaşıyla daha ayrıntılı konuşma olanağına sahip olacağını bildirdi.

Gül, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile yapılan görüşmede ise Ortadoğu konusunun ön plana çıktığını, İran, Suriye ve Lübnan'daki gelişmelerin ele alındığını dile getirdi.

Bu görüşmede Kıbrıs konusunu da gündeme getirdiğini belirten Gül, Türkiye'nin, izolasyonların kaldırılması konusundaki görüşlerini meslektaşına anlattığını söyledi. Gül, “Ada'nın gerçekleri, toplumlar ne düşünüyor. AB bunları daha bağımsız bir biçimde düşünmek ve gözden geçirmek zorunda” diye konuştu.

Gazetecilerin TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasına ilişkin sorusu üzerine Gül, bu konuda kimi sıkıntılar olduğunu, ancak bu sıkıntıları sivil toplum örgütleriyle de görüşerek çözmeye çalıştıklarını, sıkıntıları gidermek istediklerini vurguladı.

301. madde konusunda hükümetin sivil toplum örgütleriyle görüşmelerde bulunduğunu kaydeden Gül, bu süreci yeniden canlandırmak istediklerini kaydetti ve muhalefetin de bu konudaki katkısının önemli olduğunu anlattı.
Gül, yarın Brüksel'de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Afganistan ve Kosova konusunun ele alınacağını belirterek, her ikisine de yakın bir ülke olarak bu toplantının Türkiye açısından önemli olduğunu bildirdi.
Gül, basına açıklamalarından sonra Brüksel'deki NATO toplantısına katılmak için Paris'ten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious