Gül, gezisini yorumladı

Gül, gezisini yorumladı .18477
  • Giriş : 14.09.2007 / 17:41:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğu ve Güneydoğu ziyaretini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de herkesin birbirini kucaklaması ve birbirini sevmesi gerektiğini belirterek, ''Bu millet, geçmişten gelen ortak duygu ve beraberliğini hep beraber ileriye taşıyacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır Valiliğinde sivil topum örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra valilikten ayrılırken gazetecilerin isteği üzerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı il ve ilçelere yaptığı ziyareti değerlendirdi.

İlk yurt içi gezisine bölgeden başladığını, Van, Hakkari, Siirt, Şırnak ve bugün de Diyarbakır'ı ziyaret ettiğini belirten Gül, birçok askeri birliği de ziyaret ettiğini söyledi. Gül, ''onlarla onur ve gurur duydum'' dedi.

Bütün gittiği illerde çok büyük bir muhabbet ve sevgi gördüğünü kaydeden Gül, ''Bu benim şahsımda devletimize, milletimize ülkemizin birliğine ve beraberliğine gösterilen sevgidir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret ettiği yerlerde sivil toplum örgütleriyle de görüştüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:''Onlara söylediğimi bir kez daha söylemek isterim. Bu ülkede hepimizin birbirimizi kucaklamamız lazım. Hepimizin birbirimizi sevmemiz lazım. Çok derin bir geçmişi olan, yüzyıllardır beraber yaşamış, beraber ortak tarihi olan büyük bir milletimiz. Bu millet, geçmişten gelen ortak duygu ve beraberliğini hep beraber ileriye taşıyacaktır.
Bizler çok büyük bir imparatorluğun devamıyız. Türkiye Cumhuriyeti, o kadar çok zenginliği bünyesinde toplamaktadır ki, bu zenginlikler, bu farklılıklar bizim zenginlik kaynağımızdır. Temel prensiplerimizde, ilkelerimizde beraber olduktan sonra farklılıklarımızı zenginlik olarak göreceğiz. Şüphesiz ki, şiddet, terör bunlar bizim kucaklaşmamızı önlemektedir. Şiddeti beslemeyen, terörü beslemeyen bütün fikirleri, düşünceleri rahatlıkla konuşabilmemiz gerekiyor. Bunu da konuşuyoruz.''

KÖKLÜ REFORM SÜRECİNİN DEVAM ETMESİ GEREKİR

Bölgeyi gezdiğini ve gördüğünü kaydeden Gül, şunları söyledi: ''Herkes büyük bir huzur ortamı istiyor. Türkiye'de herkes aslında enerjimizi bazı lüzumsuz işlere harcadığımızdan dolayı bir üzüntü içerisinde. Yeni bir dönem başlıyor Türkiye'de. Bu yeni dönem içerisinde hepimiz ülkemizi güçlendirmek, halkımızı daha çok mutlu etmek için el birliği içerisinde çalışmamız gerekir. Bunun için de 4-5 senedir devam eden köklü reform sürecinin devam etmesi gerekir.

Bir taraftan demokratikleşme bir taraftan ekonomik reform süreci... Ülkemizin çeşitli bölgelerinin ve bölgemizin çeşitli problemleri vardır. Bunların hepsini görmemiz gerekir ve bütün bunları çözmek için de hepimizin seferber olması gerekir. Türkiye, topyekun kalkınacaktır. Bütün milletimiz topyekun mutlu olacaktır. Ancak o zaman, tabii ki huzur ve sevgi daha çok köklü olur. Gezdiğimiz her yerde bu özlemi gördüm ve inanıyorum ki bunu hep beraber el birliği içerisinde gerçekleştireceğiz.''

Gül, geziden büyük bir heyecan, mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious