Gül, gördüklerine inanamadı

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Lübnan'daki yıkımı gören Gül: "Bizler buradaki yanlışları açıkça konuştuk"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Lübnan'da son bir ayda yaşananlarla ilgili olarak "Kimi bu acıyı sadece kalbinde hissetti konuşamadı, bizler bu yanlışları açıkça konuştuk." dedi. İsrail bombardımanı nedeniyle yerle bir olan Beyrut'un Dahiye bölgesinde incelemelerde bulunan Gül, Türk ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül açıklamasında, "Ne yazık ki bu savaşın durdurulması için bu kadar süre geçti ve bu kadar masum insan hayatını kaybetti." dedi. Bundan çok büyük ders alınması gerektiğini belirten Gül, "Biz bu süre içinde başka Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün açıklamalarımızla, bütün diplomatik girişimlerimizle bu işin durdurulması için büyük gayret sarf ettik. Ama neticede ancak bir kaç gün önce bu ateş söndü." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, kimilerinin bu acıyı sadece kalbinde hissettiğini ve konuşamadığını kimilerinin de açıkça konuştuğunu belirterek "Bizler bu yanlışları açıkça konuştuk ve söyledik." ifadesini kullandı. Gül kendisinin orada olmasının Türk hükümeti ve Türk halkının Lübnan halkı ile beraber ve dayanışma içinde olduğunu gösterdiğini ifade ettiği konuşmasını "İnşallah bundan sonra kalıcı barış için elimizden gelen her şeyi Lübnan hükümeti ile yapmaya devam edeceğiz." diyerek sürdürdü.

Dışişleri Bakanı, "Bizim ilişkilerimizde dürüst bir yanımız var. Yanlışı gördüğümüzde kim olursa olsun bunu hiç çekinmeden konuşan ve bunun yanlış olduğunu söyleyen ve bunu düzeltmek için uğraşan bir ülkeyiz" diye konuştu.

"BURADA OLANLARI HERKES ADETA MAÇ SEYREDER GİBİ SEYRETTİ, CANLI SEYRETTİ"

Gül Türk basın mensuplarının, gördüklerini bir değerlendirme istemesi üzerine "Burada olup bitenleri herkes evinden seyretti. Adeta maç seyreder gibi seyretti. Canlı seyretti. Üzücü olan bu olay devam ederken ve herkes evinden seyrederken bir ay boyunca ateş kesilemedi. Nihayet bir ateşkes oldu. İnşallah bundan sonra kalıcı bir barış olur" dedi. Gül konuşmasına "söylenecek çok şey var. Ama en iyisi; burada gördüklerimiz kendini anlatıyor zaten. Burada gördüklerimiz kendini anlattığı için buna ne ilave edersem boşuna." şeklinde devam etti.

Yine de memnun edici bir durum olduğunu ifade eden Bakan Gül, "Burada bütün her yerde olduğu gibi Türkiye'ye olan sevgiyi herkes gördü. Hiçbir ayrım yapmadan; kadın erkek, kapalı açık. Türkiye'nin tutumu, dürüstlüğü ve bu haksızlıklar karşısında sesini nasıl cesaretle yükselttiğini ve samimi bir şekilde barış için uğraştığını, Lübnan halkına elinden gelen yardımı yaptığını demek ki herkes biliyor." şeklinde konuştu.

Gül, ziyareti çerçevesinde görüştüğü başbakanından meclis başkanına, milletvekillerinden sokaktaki halka kadar herkesten bunu işitmekten Türkiye adına memnuniyet duyduğunu ifade etti. Gül sözlerini "Türkiye Lübnan halkının yanında olmuştur, bundan sonra da devam edecektir." şeklinde bitirdikten sonra Dahiye'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious