Gül, Hakkari'de askerle karavanadan yedi -FOTO-

Gül, Hakkari'de askerle karavanadan yedi <blink>-FOTO-</blink>.9904
  • Giriş : 12.09.2007 / 16:22:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:28:03

Cumhurbaşkanı Gül Hakkari’nin Yüksekova'da Tümen Komutanlığını ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu kapsayan dört günlük gezisinin ikinci gününde, askeri helikopterle saat 10.00'da Van'ın Başkale ilçesine geldi.

Gül'ü, Başkale Hudut Tabur Komutanlığı helikopter pistinde Başkale Kaymakamı Ali Aslantaş karşıladı.

Karşılamada, Hudut Alay Komutanı Albay Veli Yıldırım ile Başkale Garnizon Komutanı Yarbay İsmail Güzeller de hazır bulundu.

Gül ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Van Valisi Özdemir Çakacak da Başkale'ye geldi.

Daha sonra ilçe merkezine hareket eden Gül, Başkaleliler tarafından yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Ellerinde güller ve Türk bayrakları taşıyan Başkaleliler, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' şeklinde tezahüratta bulundu.

Vatandaşlar, Gül'ün geçtiği yollara ve makam aracına güller attılar. Cumhurbaşkanı Gül de makam aracından inerek, vatandaşları selamladı.

Vatandaşların, ''Yarınlara gülen bir Türkiye için kalbimiz sizinle'', ''Abdullah Gül gelecekse çekilen çile kutsaldır'', ''Siz geldiniz ya bu bize yeter'', ''Biz isminizi su ile ateşin üstüne yazdık. Daha çok seven varsa isminizi buzla güneşin üstüne yazsın da görelim'', ''İlçemizde artık güller açacak'', ''Gül dalında, Abdullah Gül Çankaya'da güzel'', ''Büyük insanlar olmadan büyük işler başarılamaz. Büyük işler başarmanız dileğiyle'' şeklinde dövizler taşıdıkları gözlendi.

Yağızer'in Cumhurbaşkanı Gül onuruna 11 koç kurban etmek istediği, ancak Gül'ün koçları bağışlayarak, yatılı bölge ilköğretim okuluna verilmesini istediği öğrenildi.

YÜKSEKOVA'DA HALKA HİTAP

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Birliğimizi, aramızdaki kardeşlik duygularını pekiştirdiğimiz müddetçe, her şey çok daha iyi olacaktır. Bundan emin olun"dedi.

Gül, Yüksekova’da kaymakamlığı ziyaretinin ardından hükümet binası merdivenlerinden halka hitap etti.

"Türkiye seninle gurur duyuyor" tezahüratları altında konuşmasına başlayan Gül, Yüksekovalıları sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamladığını söyledi. Gül, "Hepinize, gösterdiğiniz bu muhabbet ve sevgi nedeniyle ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Benim şahsımda gösterdiğiniz bu sevgi ve muhabbet, devletimize, milletimize gösterdiğiniz sevgi ve muhabbettir. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk yurt içi ziyaretini bu bölgeye yapmaktan ayrıca mutluluk duyduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

"Birliğimizi, aramızdaki kardeşlik duygularını pekiştirdiğimiz müddetçe, her şey çok daha iyi olacaktır. Bundan emin olun. Devletimizin bütün imkanları sizlerin hizmetindedir. Bunları görüyorsunuz. Yeter ki, kardeşlik duyguları içerisinde birbirimizi sevelim, kucaklayalım, devletimize sahip çıkalım. O zaman göreceksiniz, yılların ihmalleri de kısa süre içerisinde gidecek. Hizmetler en iyi şekilde, hak ettiğiniz şekilde ayağınıza gelecektir.

Bir kez daha hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, inşallah tekrar tekrar buluşacağız, hep beraber milletimizi, memleketimizi, ülkemizi daha da yücelteceğiz." Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından yanına gelen Çağdaş Ertürk adlı bir çocukla ilgilenerek, saat hediye etti.

ASKERLERLE YEMEK YEDİ.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra tümene bağlı Dağ Komando Tugayı Komutan Yardımcılığı 4. Komando Taburu yemekhanesinde askerlerle birlikte tavuk suyu çorba, fırında kebap döner, şehriyeli pirinç pilavı, çoban salata ve karışık meyveden oluşan öğle yemeğinden yedi. Cumhurbaşkanı gül, yemek duası yaptırıldıktan sonra "Afiyet olsun" dileğinde bulundu.

Gül, yemek sırasında askerlerle sohbet etti. Bu arada Çanakkale Savaşlarının bazı öğünler atlanan, bazı öğünler de sadece ekmek ve hoşaftan oluşan menüsü ile günümüzün zengin menüsünü karşılaştırıp, "Ey asker ataların bu cumhuriyeti işte böyle kazandı. Sen de bütün varlığınla onu koru" sözlerinin yer aldığı, yemekhane duvarına asılı tablo, Cumhurbaşkanı Gül’e gösterildi.

Gül, yemeğin sonunda başarılı çalışmaları nedeniyle Piyade Üsteğmen Süleyman Ünal, Jandarma Üsteğmenler Abdülbaki Pınarbaşı ve Hasan Ataç, Jandarma Kıdemli Başçavuş Cüneyt Gönül, Jandarma Başçavuş Sadettin Dinçer, Piyade Kıdemli Çavuş Ümit Işık, Jandarma Kıdemli Çavuş Sermet Aşlamacı, Uzman Jandarma Çavuş Selim Kahraman, Piyade Uzman Çavuş Ünal Yücel ve Jandarma Er Yasin Öztürk’e saat hediye etti.

Cumhurbaşkanı Gül, "Başarılarınızın devamını diliyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler en zor işi yapıyorsunuz. Bütün millet arkanızdadır.

Fedakarlıklarınız bizim gurur kaynağımızdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious