Gül, iddialara cevap verdi: ABD'den 1 kuruş bile almadık

Gül, iddialara cevap verdi: ABD'den 1 kuruş bile almadık  .20957
  • Giriş : 04.07.2007 / 07:04:00

Baykal'ın, iddialarını reddeden Gül, Türkiye'nin ABD'den tek kuruş almadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal'ın, "K. Irak'a girmeme taahhüdü karşılığı 1 milyar dolarlık anlaşma yaptılar" iddialarını reddeden Bakan Gül, Türkiye'nin ABD'den bu taahhütle tek kuruş almadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, son günlerin en çok tartışılan konusu olan 1 milyar dolarlık anlaşma hakkında BUGÜN'e özel açıklamalarda bulundu. Gül, “1 kuruş almadık" dedi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AK Parti'nin Karaman mitingine giderken helikopterde gazetemizin Ankara Temsilcisi Murat Çelik'e özel açıklamalar yaptı. CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "Kuzey Irak'a girmeme taahhüdü karşılığı 1 milyar dolarlık anlaşma yaptılar" iddialarını reddeden Gül, Türkiye'nin ABD'den bu taahhütle tek kuruş almadığını söyledi. Gül'ün bu konudaki açıklamaları şöyle:

GİZLİ BİR BELGE YOK

"Öncelikle ortada gizli bir belge yok. Her şey açık. Yani gizli belge var, ABD'lilerle gizli anlaşma yapılmış bunlar doğru değil. Yapılan her şey ortada. 1. Körfez Savaşı'nda zarar gören ülkelere ABD bir nevi tazminat ödedi, karşılıksız para verdi. Yani hibe olarak. Mısır, Ürdün çok büyük paralar aldılar. Türkiye de zarar gördü aslında, Türkiye'nin 1. Körfez Savaşı'ndan beri zararlarının tazmin edilmesi gerekirdi. Maalesef bunların hiçbiri olmadı. İkinci savaşta ABD, bu hatasını bildiği için Türkiye'ye de bu hibeden 1 milyar dolar karşılıksız ayırdı. Bunu ayırırken, kendilerini bağlayacak şekilde 'eğer bu süre içinde Türkiye Irak'a herhangi bir şekilde müdahale ederse bu paranın ödenecek taksitleri askıya alınır' dedi."

SİYASİ İSTİSMAR EDİLDİ

Bunu Türkiye'nin kabullenmediği ve ABD'nin tek taraflı olarak düşündüğü bir husus olduğunu vurgulayan Bakan Gül, şöyle devam etti: "Bu parayı biz almış olsaydık, bu para hazinemize girmiş olurdu. Bu parayı alırken biz herhangi bir şekilde ihtiyaç duyup da Irak'a müdahale etseydik, aldıklarımız bizde kalırdı, ondan sonrasını vermezlerdi. Hem o parayı alabilir hem yine de gerekmesi halinde Irak'a girebilirdik. Biz bu parayı alıyoruz Irak'a girmeyeceğiz taahhüdü gibi bir şey o anlaşmada yoktu. Girerdik ama girdikten sonra da paranın geri kalan taksitlerini vermezlerdi. İşin aslı bu. Ama bu işin siyasi istismar konusu yapılacağını o zaman gördüğümüz için onu da almadık. Bunu iptal ettik, dolayısıyla bir kuruş da almadık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious