Gül, İran ile AB arasında devrede

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ile İran'ın nükleer konudaki müzakerelere yeniden başlayacağı süreçte aktif olarak devrede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hafta başı İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'yi sürpriz bir şekilde Ankara'da ağırladıktan sonra telefon diplomasisini sürdürdü. Gül, önceki gece AB'nin Dış Politika Sorumlusu Javier Solana ile kritik bir telefon görüşmesi yaptı. Solana'ya Tahran'ın mesajlarını ileten Gül, AB ile İran'ın müzakerelere yeniden başlaması için ortak zemin oluşmasına çabaladı. Bu görüşmenin ardından hem Avrupa Birliği hem de İran yönetimi dün İran'ın nükleer baş müzakerecisi Ali Laricani ile Solana'nın önümüzdeki hafta müzakerelere yeniden başlayacağını duyurdu. Diplomatik kaynaklar, İran'la yaşanan nükleer krizin diplomatik yollarla çözümü için Türkiye'nin başından beri çaba harcadığını belirterek, "Şu an oluşan olumlu hava kaybedilmemeli. Türkiye devrede" dedi.

TÜRKİYE'DE OLABİLİR
Dışişleri yetkilileri, Laricani ile Solana'nın önümüzdeki hafta başlayacak müzakerelerinin Türkiye'de yapılmasının gündemde olup olmadığına ilişkin de, "Şu anda bunu söylemek için erken. Ancak buluşma ya da müzakerelerin bir aşaması Türkiye'de gerçekleşmesi ihtimal dışı değil" değerlendirmesinde bulundu. Solana ile Laricani'nin ilk olarak 25 Nisan'da bir araya gelmesi öngörülüyor. İkili, sonuç alınamayan bir önceki müzakere sürecinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun temsilciliğinin bulunduğu Viyana'da bir araya geliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious