Gül, İran konusunda ümitli

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Bakan Gül, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun çözümünde Türkiye'nin üstün bir gayret içinde olmasının normal ve doğal olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Abdullah Gül, Afganistan'dan Avrupa'ya yönelik uyuşturucu trafiğinin ele alınacağı ''Paris Paktı Girişimi Bakanlar Toplantısı''na katılmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Bakan Gül, uçağa binmeden önce Atatürk Havalimanı VİP bölümünde basın açıklaması yaptı.

Gül, Rusya ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "İran'a yaptığınız ziyaretten gerçekten ümitli döndünüz mü?"şeklindeki sorusu üzerine Bakan Gül, "Ümitli olmak için birçok sebep var" yanıtını verdi. "Son dönemde dünya diplomasisinin uğraştığı en önemli konulardan biri İran'ın nükleer meselesidir" diyen Gül, "Bu olay bizi de yakından ilgilendirmektedir. BM denetçileri herkesi bağlamaktadır. Ve ayrıca tekrar sıkıntılı dönemlerin başlaması önce o ülkeyi, sonra o bölgeyi, sonra dünyayı ilgilendirmektedir. Dolayısıyla herkes bu meselenin diplomatik yoldan çözümü için elinden gelen katkıyı yapmaktadır. Türkiye söz konusu olduğunda birçok Batılı ülkenin müttefiki ve aynı zamanda İran'ın komşusu ve kardeş bir ülkedir. Bizi yakından ilgilendirmektir. Tabii ki bizim daha üstün bir gayret içinde olmamız gayet doğaldır, normaldir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın ve kendisinin bu konuda uzun süredir yürüttükleri çabalar bulunuduğunu belirten Bakan Gül, şunları söyledi: "Tahran'a yaptığım ziyaret bunun bir neticesidir. Orada konuyu çok geniş bir şekilde ele aldık. Bizim rolümüz uzlaşmayı kolaylaştırıcı bir roldür. Bunda katkımız olduğunu herkes bilmektedir. Ümit ediyorum ki bu katkılar netice verir ve bir çıkış yolu olur. Bu konuda ümitli olduğumu söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde İran'ın bu konuyla ilgili sorumlusu ile AB ülkelerinin siyaset direktörleri bir araya gelecekler. Toplantının önemli olduğuna inanıyorum. Burada konuşulacak konularla bir adım daha ileriye gidileceğini tahmin ediyoruz. Daha alınması gereken yollar var, ama sonunda ümitli olmak için birçok sebep var."

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yarından itibaren Rusya Federasyonu'na resmi bir ziyaret de gerçekleştireceğini hatırlatarak, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından ziyaretin önemine dikkat çekti. Bakan Gül, ''İki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar özel bir ilişki haline dönüştüğünü eminim ki herkes takdir etmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer'in Putin ile yapacağı görüşmeye katılacağını ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ikili temasta bulunacağını söyleyen Gül sözlerine şöyle devam etti: ''Bu ziyarette Lavrov'un Ankara ziyareti sırasında ele aldığımız birçok konunun takibini yapacağız. İki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar özel bir ilişki haline dönüştüğünü, eminim ki herkes takdir etmektedir. Devlet Başkanı Putin'in dediği gibi bu ilişki çok taraflı, çok boyutlu bir ortaklık haline dönüşmüştür. Ticaretimizdeki yeni hedef 25 milyar dolardır. Birçok bakımdan karşılıklı ekonomik çıkarlarımız vardır. Geçen yıl 2 milyonun üzerinde turist Türkiye'ye gelmiştir. Türkiye'nin yatırımları Rusya'da milyarlarca dolardır. Özellikle inşaat sektöründeki müteahhitlerimizin yaptığı projeler 15 milyar doları geçmiştir. Böyle bir ülkeye Cumhurbaşkanımızın yapacağı ziyaret çok önemli olacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious