Gül, İsrail-Filistin yolcusu

Gül, İsrail-Filistin yolcusu.9000
  • Giriş : 18.11.2008 / 16:25:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ocak ayı başında İsrail ve Filistin'e resmi ziyarette bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, 6-8 Ocak 2009 tarihleri arasındaki ziyaretlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in resmi konuğu olarak İsrail'de iki gün temaslarda bulunacak olan Gül, Peres tarafından resmi törenle karşılanacak. Peres, Gül onuruna 6 Ocak akşamı yemek verecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İsrail'in 10 Şubat'ta yapılacak genel seçimlere kadar görevini sürdürecek olan Başbakanı Ehud Olmert ve İsrail parlamentosu (Knesset) Başkanı Dalya İtzik'le de görüşmesi bekleniyor.

Gül, Tel Aviv Yaffo'da bir süredir restorasyon çalışmaları sürdürülen Türk Kültür Merkezi'nin açılışını da yapacak.

Kudüs Eski Kent'teki Haremüşşerif'i ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin'in Ramallah kentine geçecek, Mukata karargahında Filistin Devlet Başkanı Abbas ile bir araya gelecek.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye Odalar Birliğinin öncülüğünde Türk, İsrail ve Filistinli iş adamlarının ortak çabasıyla Batı Şeria'nın El Halil kenti yakınındaki Tarkumiya'da yapılması öngörülen organize sanayi bölgesinin kuruluş protokolü de Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretine yetiştirilmeye çalışılıyor.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Filistin Dışişleri Bakanlığı bünyesinde, Türkiye'nin katkılarıyla yapım çalışmaları süren "Diploması Okulu"nun açılış törenine de katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde iki kez İsrail ve Filistin'i ziyaret etmişti.

-TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ-

Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül'ün Türk Kültür Merkezi olarak açılışını yapacağı, Yaffo saat kulesinin karşısında bulunan, Osmanlı döneminde Mutasarrıflık olarak kullanılan bina, Osmanlı döneminin ardından bölgede 30 yıllık İngiliz yönetimi sırasında da hükümet binası olarak hizmet verdi. Ancak İsrail'in kuruluşundan önce, idari bina olarak kullanılan kısmı İsrailli yeraltı örgütü üyelerince havaya uçurulmuştu. Binanın, valilik rezidansı olarak kullanılan kısmı restore ediliyor.

Bina, bir süre önce sembolik bir kirayla Türkiye Cumhuriyeti'ne devredilmişti. Böylece, bu coğrafyada, Osmanlılar'dan kalma bir eseri Türkiye'ye iade eden tek ülke de İsrail olmuştu. Binanın restorasyonunu, İsrail'de çalışan inşaat şirketi Yılmazlar Türk yürütüyor. Şirket, yaklaşık 1 milyon dolara mal olan binanın restorasyon çalışmalarını gönüllü olarak üstlendi.

Aslına uygun olarak inşa edilen binada kullanılacak mobilya ve diğer malzemeler de dönemin özelliklerini yansıtacak antikalardan seçilerek, Türkiye'den getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*