Gül, İsrailli ailelere söz verdi

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Kaçırılan 3 İsrail askerinin aileleriyle görüşen Gül yardım sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, İsrail ziyareti sırasında Hizbullah ve Hamas tarafından kaçırılan İsrailli askerlerin aileleriyle gizli bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Basına açıklanmayan gizli görüşme sırasında Gül’ün asker yakınlarına "Sevdiklerinizden haber alabilmeniz için elimden geleni yapacağım" sözünü verdiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Pazar günü İsrail ve Filistin’e yaptığı ziyaret sırasında gerçekleştirdiği önemli bir görüşmeyi ANKA günyüzüne çıkartıyor.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bakan Gül, İsrail’de üç değil dört görüşme gerçekleştirdi. Başbakanı Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Amir Peretz dışında Gül’ün Hizbullah ve Hamas tarafından kaçırılan ve İsrail’in Lübnan saldırısını başlatmasına gerekçe olarak sunduğu 3 İsrail’li askerin aileleriyle bir araya geldi.

GÜL AİLELERİ DİNLEDİ

Görüşmede Gazze’de Hamas tarafından kaçırılan 20 yaşındaki Gilad Shalit ile Lübnan’da kaçırılan 31 yaşındaki Ehud Goldwasser ve 26 yaşındaki Eldad Regev’in anne ve babalarının yanı sıra Goldwasser’in eşinin yer aldığı belirtildi. Ailelerin yaşadıkları acıları aktardığı ve askerlerin sağlık durumlarına ilişkin haber alamadıkları için isyan içersinde olduklarını aktardıkları ifade edildi. Bir asker yakının Gül’e "Çok ümitsiziz. Uzun süredir onlardan tek bir haber alamıyoruz. Ne mektup ne fotograf ne bir video. Yaşıyorlar mı sağlık durumları iyi mi bilmiyoruz" dediği aktarıldı.

YARDIM İÇİN SÖZ VERDİ

Duygusal anların yaşandığı öğrenilen görüşmede Gül’ün aileleri dinledikten sonra acılarını anlayışla karşıladığını söyleyerek, "Sevdiklerinizden haber alabilmeniz için elimden geleni yapacağım" sözünü verdiği belirtildi. Görüşme Gül’ün bölgeye gerçekleştirdiği yoğun günübirlik ziyaretinin programında yer almazken gerçekleşmesinin ardından da açıklanmaması dikkat çekti.

İSRAİLLİ YETKİLİ: "BÜYÜK JEST"

ANKA’ya konuşan bir yetkili görüşmeyi doğrularken şunları kaydetti:

"Bu büyük ama çok büyük bir jest. İnsani bir konuda Bakan Gül çok büyük hassasiyet göstermiştir. Elinden geleni yapma sözü de ailelerde büyük mutluluk yarattı."

DAVUDOĞLU DA DEVREYE GİRMİŞTİ

Bu arada Başbakanlık Danışmanı Büyükelçi Ahmet Davudoğlu’nun da bir süre önce Suriye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin temel hedefinin İsrailli askerlerin serbest bırakılmasına dönük olduğu öğrenildi. Davudoğlu’nun Esad’dan bu konuda yardım istediği ancak "Hamas ile bu konuyu görüş" tavsiyesi üzerine de Hamas’ın liderlerinden Halid Meşal ile görüştüğü belirtildi. Davudoğlu’nun Meşal ile görüşmesinde askerlerin serbest bırakılmasına dönük kritik bir uzlaşı arayışı olduğu ancak bölgedeki farklı dinamiklerin müdahalesi nedeniyle planın suya düştüğü iddia edildi. Davudoğlu’nun Meşal görüşmesi bir süre yalanlanmış ancak bir süre sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğrulanmıştı. Şimdi gözler bugün Suriye’de temaslarda bulunan Bakan Gül’ün İsrailli askerlerin akibeti ile ilgili bir haber alıp almayacağına çevrildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious