Gül, Kayseri'de üniversitelerle ilgili değerlendirme yaptı

Gül, Kayseri'de üniversitelerle ilgili değerlendirme yaptı.8939
  • Giriş : 25.01.2008 / 16:40:00
  • Güncelleme : 25.01.2008 / 16:45:30

Cumhurbaşkanı Gül: "Üniversiteler kısır, siyasi ve ideolojik tartışmalara sahne olmayan kurumlar olmalı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin kısır, siyasi ve ideolojik tartışmalara sahne olmayan kurumlar olması gerektiğini belirtti. Gül, üniversiteleri; düşünce ve inançların özgür bir şekilde ifade edilip, yaşanılması gereken mekanlar şeklinde nitelendirdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde katıldığı temel atma ve açılış törenlerinde üniversitelerle ilgili genel değerlendirme yaptı.

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde hayırsever işadamları tarafından yaptırılan bazı fakülte ve yüksekokul hizmet binalarının açılışı ile yeni projelerin temel atma töreni düzenlendi. Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte çok sayıda işadamı katıldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Klasik Türk Müziği dinletisiyle başlayan program Erciyes Üniversitesi'nin tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, ilk konuşmayı yaparak üniversite hakkında bilgi verdi. Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugün Kayseri ziyareti nedeniyle üniversitede bulunuyorum ve birazdan gerçekleştireceğimiz ödül törenlerine hep birlikte şahit olmak benim için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Kayseri'den çıkmış 15-16 yıl Ankara'da Kayseri'yi temsil etmişken şimdi tüm Türk milletini temsil etmek benim için büyük bir mutluluktur" dedi. Kayseri'nin başarılarıyla örnek bir şehir olduğunu ifade eden Gül, ilen başarılarında Erciyes Üniversitesi'nin ayrı bir yeri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Liseye başladığımda Erciyes Üniversitesi'nin temellerinin atılışına şahit olmuştuk. Geçen 30 yıl içinde üniversitenin gelişmesi takdirle karşılanıyor. Bu gelişmede devletin değil Kayseri'nin çok saygın müteşebbislerinin çok büyük katkısı vardır. Bu sadece Türkiye'ye değil dünyanın birçok yerinde dikkat çeken ve örnek alınan olmuştur. Erciyes Üniversitesi ilerde daha büyük çok daha fazla tüm dünyada dikkat çeken önemli bir üniversite olacak."

Üniversitelerin, her türlü yeni akımların düşünüldüğü, serbestçe konuşulduğu topluma lokomotiflik yapan yerler olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, "Zaten akademi bunu ifade eder. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine baktığımızda o ülkelerin aynı zamanda demokratik olarak da en olgun ülkeler olduklarını görüyoruz. Burada üniversitelerin payı büyüktür. Türkiye'de sanayinin gelişmesinde ülkenin gelişmesinde üniversitelerin kaynaklandığı yerlerdir" ifadelerini kullandı.


"ÜNİVERSİTELER KISIR, SİYASİ VE İDEOLOJİK TARTIŞMALARA SAHNE OLMAYAN KURUMLAR OLMALIDIR"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasının devamında, üniversitelerin nasıl bir mekan olması gerektiğini dile getirdi. "Üniversiteler, kısır, siyasi ve ideolojik tartışmalara sahne olmayan kurumlar olmalıdır" ifadesinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Düşünce ve inançların özgür bir şekilde ifade edilip, yaşanılması gereken mekanlar olmalıdır. Üniversitelerimizin böyle olması halinde ülkenin kalkınmasında daha büyük rol alacaklardır. Milletimizn refahı için seferber olacaklardır. Ve üniversiteler bunun öncüsü olmaya devam edecektir" sözleriyle üniversitelerin önemine vurgu yaptı.

Türkiye'deki teknoparkların birçoğunun başarılı olamadığına işaret eden Cumhurbaşkanı, Erciyes Üniversitesi'nde de faaliyete başlayan teknoparkın önemli katkılarda bulunacağını anlattı. Gül, şöyle konuştu: "Bugün teknopark sayısı artıyor. Sayıları 20'nin üzerinde. Bazıları çok başarılı olmuştur. Bazıları başarılı olamamıştır. Erciyes teknopark Türkiye'deki üçüncü başarılı teknoparktır. Övündüğümüz en önemli şey şudur ki; Dışarıda tek tek dolaşamayacağımız kadar açılış ve temel atmanın olduğunu görüyoruz. Bu üniversitelerin daha önce yine işadamlarının katkılarıyla yapıldığını biliyoruz. Kayseri de herkes hayır için birbiriyle yarışıyor. Bu hayırların yeri de üniversite seçilmiştir. Bazı illerde de bu akım başladı. Gurur duyuyorum. Aslında birikimlerini hayırseverlerimiz başka yerlerde değerlendirilebilirdi. Ancak üniversiteyi tercih ettiler. Bunun devam edeceğine inanıyorum."

Hayırsever desteklerin artık Kayseri'de olgunlaştığını vurgulayan Gül, "Bu olgunlaşma ile Kayseri bünyesinden iki üniversite çıkardı. Kayseri içinden de yeni üniversitelerin filizlenmeye başladığı, yeni üniversitelerin kurulması için Erciyes Üniversitesinin ağabeylik yaptığını görüyor, duyuyorum. Seviniyorum. Bunlar vakıf üniversiteleri olacağı gibi devlet üniversiteleri de olabilir. Ancak kurulacak üniversiteler gerçekten üniversite gibi olmalıdır. Eğer devletin desteği yetmiyorsa işadamlarının yönlendirilmesi gerekiyor. Öğrenciler sadece ders almıyor özgürlük havasını oluşturmak. Üniversiteleri lise ve farklı okullardan farklı bir havaya büründürmek gerekiyor. Bu iklimi getirecek her türlü desteği vermek gerekiyor. Spordan müziğe tüm kültürel faaliyetleri bünyesinde toplaması o kurumu gerçekten üniversite yapacaktır. Bilimsel çalışma açısından rekabete girmelerini istiyorum. Kurumlar kendi kendini değerlendirmeli ve eleştirmelidir. Üniversiteler bundan sonraki geleceklerinin yönünü çizmiştir. Avrupa Birliği çok büyük destek sağlamıştır" diye konuştu.

Üniversitelerin yapacağı işlerin ve üniversitelerden beklentilerin çok olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin toplumun lokomotifi olması gerektiğini kaydetti. "Şehirlerimizin gelişmesi yeni hamleler yapmasında üniversitelerin rolü çok büyüktür" diyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Bunu Kayseri de çok iyi görüyoruz. Üniversitenin Kayseri'ye çok büyük katkısı var. Türkiye de tüm bunların gerçekleşeceğine inanıyorum Türkiye tüm çevresi tarafından yakından takip edilen, tüm dünyanın dikaktini çeken bir ülkedir. Bu başarılarda üniversitelerin hem fikir olarak hem de gelişme olarak katkıları çok büyüktür."

Abdullah Gül, konuşmasının sonunda en büyük teşekkürü hayırseverlere ettiğini dile getirerek, "Çünkü başka yerlerde değerlendirebilecekleri maddi imkanları buralarda değerlendirdiler. Bu nedenle onlara teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmanın ardından, hayırsever işadamlarına plaket verilmek üzere ödül töreni düzenlendi. Ödel töreninde açılışı yapılan binaları yaptıran hayırseverlere üniversite rektörlüğünce altın, temeli atılan binaları yaptıracak olan işadamlarına da gümüş plaket takdim edildi. Daha sonra topluca açılışlar ve temel atma töreni yapıldı.


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ'NE HAYIRSEVER KATKISI 80 MİLYON DOLARI AŞTI


Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, üniversitelerine yapılan hayırseverlerin katkısının 80 milyon doları aştığını ifade etti. Prof. Utaş, Erciyes Üniversitesi'nin bugünkü mevcut kampus alanlarında 14 fakülte, 5 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 13 araştırma merkezi, bin 350 yataklı hastanesi ve buna ek olarak organ nakli ve diyaliz, kalp, onkoloji ve çocuk hastaneleri ile geniş bir bölgeye hizmet verdiklerini açıkladı.

Prof. Utaş, bünyelerinde 26 bin 271 öğrenci bulunduğunu anlatarak, "Ayrıca üniversitemiz de, bin 725 akademik, bin 409'u idari olmak üzere toplam 3 bin 134 personelimiz görev yapmaktadır. Yozgat kampusun da bulunan fakülte ve yüksek okullarımız Bozok Üniversitesine, Nevşehir'deki okullarımızda Nevşehir Üniversitelerine bağlandı" şeklinde konuştu.

Hayırseverlerin üniversitelerine olan desteklerinin devam ettiğine işaret eden Utaş, "Yapılan hayırsever desteğini dikkate aldığımız da, bu dünyada belki de bir kuruma yapılmış en yüksek bağış miktarıdır. Üniversitemizle ile Kayserili hayırseverler arasındaki gönül bağının gücünün ve üniversitemize duyulan sonsuz güvenin göstergesi olarak bağışlar artarak devam ediyor" diye konuştu.


AÇILIŞLARI YAPILAN VE TEMELİ ATILAN HİZMET BİNALARI


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yapımı tamamlanan şu binaların açılışını yaptı: "İzzet Bayraktar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve komple yenilenen Hatice Bayraktar İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, Teknopark, Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi, Ziya Eren eğitim Fakültesi, Hülya-Mehmet Tatar Diş Hekimliği Fakültesi, Hüseyin Şahin Develi Meslek Yüksekokulu"

Temeli atılan yeni binalar ise şunlar: "Gülser Dr. Mustafa Gündoğdu Merkez Laboratuarı, Zafer Kantarcı Ersem Binası, Polat Kardeşler Bünyan Meslek Yüksekokulu, Gülşah-Mert Tatar Diş Hekimliği Çene Cerrahisi Hastanesi, Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakil Merkezi, TES-İş Veteriner Fakültesi, Türkan-Tuncer Hasçalık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, hastane içinde yapılan ve hizmete açılan üniteler, Mehmet Kamanlıoğlu Yoğun Bakım Ünitesi, Yüksel-Gıyaseddin Horozoğlu Göğüs Cerrahisi Kliniği, Mustafa Yağcı Kadın Hastalıkları Kliniği, Necmettin Bebitoğlu Ultrasongrafi Ünitesi"

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious