Gül, Kazakistan'da 'gururlu'

Gül, Kazakistan'da 'gururlu' .13798
  • Giriş : 14.12.2007 / 12:34:00

Cumhurbaşkanı Gül'den Türk-Kazak Lisesi öğrencilerine: Sizinle gurur duyuyorum

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'daki temaslarına devam ediyor. Gül, bugün Kazakistan Türkiye Eğitim ve Kültür Vakfı (KATEV) tarafından yaptırılan Uluslararası Türk-Kazak Lisesi'nin yeni binasının açılışını gerçekleştirdi.

Okula gelişinde Türk ve Kazak bayraklarını taşıyan öğrenciler tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, sınıfları gezerek öğrencilerle yakından ilgilendi. Modern teknolojiyle donatılan sınıflardaki eğitime hayran kalan Gül, gazetecilere de sınıfları mutlaka görmelerini tavsiye ett. Gül öğrencilere de, "Sizinle gurur duyuyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum." şeklinde hitap etti. Okul yetkililerinden bilgi alan Gül, bir süre okulda dinlendi. Dinlenme sırasında öğrencilerin gösterilerini izleyen Cumhurbaşkanı Gül, gösteri yapan minik bir ilköğretim öğrencisini yanına çağırarak sevdi. Kazak öğrenciler, Gül'ün huzurunda geleneksel Kazak halk oyunları gösterisi sundu. Bir öğrenci, Türkçe şarkı söylerken bazı öğrenciler de "İstanbul" ve "Adı Mehmet" isimli şiirleri seslendirdi.

Toplam 20 bin metre kare kapalı alana sahip okul binası içinde 48 sınıf, 6 fen laboratuarı, 3 bilgisayar, 2 multimedya, 2 dans, 2 resim, 24 eğitsel kol çalışma sınıfı, 1 kütüphane, 1 spor salonu, 1 konferans salonu, 1 havuz, 1 yemekhane ve 1 kafeterya bulunuyor. Okul bu yıl itibariyle birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar 358 öğrenciyle eğitim öğretim hayatına başladı. Okulun öğrenci kapasitesi ise bin 200. Toplam 32 öğretmenin görev yaptığı okulda 10 Türk öğretmen görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious