Gül, Lübnan Konferansı'na gidiyor

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler, 31 Ağustos’ta yapılacak “Uluslararası Donörler Konferansı”na Türkiye’yi de davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, toplantıda, Türkiye’nin Lübnan halkına insanî yardım ve ülkenin yeniden imarı için elinden geleni yapmaya hazır olduğu mesajını verecek. Türkiye’nin Lübnan’a asker gönderme kararını henüz vermediğini hatırlatacak olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, BM Barış Gücü’ne Hizbullah’ın silahsızlandırılması gibi bir misyonun verilmesi halinde güce destek verilmeyeceğinin altını çizecek. Bakan Gül, gelişmelerin şu an soğukkanlılıkla değerlendirildiğine dikkati çekerek, “Türkiye, ülkesinin çıkarına ve tarihsel sorumluluklarının bilincinde atması gereken adımları atacak” diyecek.

Asker gönderene ihale önceliği

Toplantıda ayrıca, Lübnan ordusunun eğitimi konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Şimdiye kadar birçok dost ve kardeş ülkenin ordularına eğitim veren Türkiye, Lübnan ordusuna verilecek eğitime sıcak bakıyor. Konferansta, Lübnan’a asker gönderen ülkelere, altyapı ihalelerinde önceliğin verilmesi de ele alınacak. Öte yandan, Türkiye, krizin başlangıcından itibaren, Lübnan halkına 1.2 milyon dolarlık insani yardım sevkiyatında bulunurken; Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından bugüne kadar toplam 24 TIR’lık karma gıda yardımı yaptı.

İsrail: Annan güvence verdi

Bu arada, İsrail, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Lübnan’a 1 hafta içerisinde barış gücü yerleştirileceği güvencesi verdiğini açıkladı. İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Ehud Olmert ile telefonla görüşen Annan’ın, uluslararası gücün 1 hafta içerisinde yerleştirileceğini belirttiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious