'Gül, Lübnan'a gitmeli'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, "Dışişleri Bakanı Lübnan ve İsrail'i ziyaret etmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin bölgede etkin bir rol üstlenemediğini kaydeden Öymen, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün İsrail ve Lübnan'ı ziyaret etmesi gerektiğini dile getirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öymen, Filistin ve Lübnan'da insanlık dramı yaşandığını kaydederek, "Bu insanlık dışı saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi. Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AB olmak üzere, uluslararası toplumun bir kınama kararı almamış olmasını eleştiren Öymen, "İsrail'in dün, Lübnan'ın bazı bölgelerinde sivil araç trafiğini yasaklaması, hareket eden bütün araçları vuracağını ilan etmesi bu bölgelerde yaşayan on binlerce insan için çok ciddi bir tehdit oluşturmakta, insani yardım örgütlerinin de bu bölgeye ulaşmasını engellemektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bölgede etkin bir rol üstlenemediğini savunan Öymen, "Bu büyük insanlık dramı yaşanırken Türkiye'nin yapabileceği tek şey birkaç telefon konuşmasından ibaret kalmamalıydı. Bazı ülkelerin Dış İşleri Bakanları İsrail ve Lübnan'ı ziyaret ederken Türk Dış İşleri Bakanı nerededir? niçin bu ülkelere gidip, en üst düzeyde Türk milletinin görüşlerini, duygularını, tepkilerini anlatmıyor" dedi.

Türkiye'nin sadece kendinden istenen fedakarlıkları sadakatle yerine getirmeye hazır bir ülkü görüntüsü sergilediğini ifade eden Öymen, şöyle devam etti: "Bu arada Sayın Başbakan Meclis'e ait olan yurt dışına asker gönderme yetkisine kendisi sahipmiş gibi Türkiye'nin Lübnan'a asker göndereceğini açıkladı. Bu büyük bir gaftır büyük bir yetki aşımıdır. Lübnan'da taraflar arasında asgari müştereklerde bile bir uzlaşma işareti yoktur. Hizbullah İsrail'i haritadan silme hedefinden vazgeçmemiştir. İsrail de Lübnan da sonuna kadar savaşma tehdidinde bulunmaktadır. İsrail Başbakanı ancak savaşacak BM birlikleri gelirse ateş keserim diyor. Böyle bir ortamda biz askerimizi iki ateş arasına nasıl atarız"

PKK ile mücadele konusunda özel temsici atanması görüşüne de değinen Öymen, "Özel temsilcinin siyasi rolü vardır. Bu oradaki Amerikan askeri birlikleri ile yapılacak bir koordinasyon meselesidir" dedi.

Öymen açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Türkiye'nin aktif rol üstlenmesi için neler yapması gerekiyor? İncirlik üssünün kullanılması ile ilgili düşünceleriniz neler?" şeklindeki sorular üzerine Öymen, hükümetin konu ile ilgili görüşünü belli etmesi gerektiğini vurguladı. Öymen, Fransa, İran, ABD Dışişleri Bakanlarının bölgeyi ziyaret ettiğini ve Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de İsrail ve Lübnan'a gitmesi gerektiği görüşünü yineledi.

İncirlik üssünün bir Türk üssü olduğunu vurgulayan Öymen, "Kimse bu üssü dilediği gibi kullanamaz. Bir Türk üssündü ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaksın. Buradan cephane gidiyorsa hesabını soracaksın" dedi.

Öymen, CHP'nin Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu'na (TTK) olan borçlarını ödemeyece başlayacağı yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine ise, "Mahkeme kararının gereği yapılacaktır. Biz Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na karşı değiliz. Biz bu kurumların, Atatürk'ün kurduğu şekli ile sürdürülemediğini söylüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious