Gül, Mehmet Akif Ersoy Kültür Parkı'nın açılışını yaptı

Gül, Mehmet Akif Ersoy Kültür Parkı'nın açılışını yaptı  .10567
  • Giriş : 12.03.2008 / 12:46:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mehmet Akif Ersoy'un soyut bir sanat peşinde olmadığını, o günkü Türkiye'nin, Türk toplumunun bütün üzüntülerini, sıkıntılarını, hissiyatını yaşayan ve onları satırlara terennüm eden insan olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Altındağ'da, Mehmet Akif Ersoy'un yaşadığı Taceddin Dergahı'nın yanında yaptırılan ''Mehmet Akif Ersoy Kültür Parkı''nın açılış törenine katıldı.

Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da bulunduğu törende yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 87. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı evin önünde bulunduklarını söyledi.

Bugün mutlu olduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

''Niye mutluyum? Çünkü buranın daha önce halini bilenlerdenim. Daha önce Akif'in bir avuç dostu burada bu toplantıları yaparlardı. Yaparken de buralarda yıkık dökük binalarla dolu karmaşık, Taceddin Dergahı onların içinde kaybolmuş, onların içerisinde ve önünde bir avuç insan bir araya gelir ve büyük milli şairimiz Ersoy'u o şekilde anardı'' dedi.

Ankara'da ve Türkiye'nin dört bir yanında büyük parklar açıldığını ama bu küçük parkın, küçük açılışın anlamı farklı olduğu için bugün burada olduğunu belirten Gül, milli şair, vatan şairi, büyük kahraman Ersoy'u hep beraber andıklarını kaydetti.

Ersoy ile birlikte İstiklal Savaşı'nın bütün şehitlerinin de rahmetle anıldığını söyleyen Gül, ''Akif'in şiirlerini okuduğumuzda anlıyoruz ki aslında o soyut bir sanat peşinde değildi. O günkü Türkiye'nin, Türk toplumunun bütün üzüntülerini, sıkıntılarını, hissiyatını yaşayan ve onları satırlara terennüm eden ve bizlere nakleden bir insandı'' diye konuştu.

Gül, şunları kaydetti:

''Safahat'a baktığımızda, ne acılar çekilmiş, bu vatan hangi zorluklarla kurulmuş. Çanakkale Destanı'nı okuduğumuzda hepimizin tüyleri nasıl ürperir, o günleri nasıl yeniden nasıl yaşarız. Akif bunları bize aktardı. O günün toplumsal tartışmalarını da bütün şiirlerine aktardı. O bakımdan Akif, vatan şairi, milli şair ve İstiklal Marşımızın şairidir.

İstiklal Marşı'nı bu evde nasıl yazdığını ve ondan sonra da (Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın) duası, hiçbirimizin unutmayacağı sözlerdendir.

Bugün memnuniyetle görüyorum ki Safahat, en çok satan kitaplardandır. Türkiye'de her Türk insanının evinde muhakkak bir Safahat vardır. Okuyan okumayan, zengin fakir, herkesin evinde... Bugün bize düşen şey şudur: Bir kez daha Safahat'ı anlayarak okumak. Bütün Safahat'ı okuyamıyorsak Çanakkale Destanı'nı bir kez daha anlayarak okumak. O da olmuyorsa, İstiklal Marşımızı her zaman söylüyoruz ama bu sefer söylemeden, anlamıyla baştan sona kadar okumak. O zaman göreceğiz ki bu vatan bize kolay emanet edilmedi, kolay kazanılmadı. Bize emanet edenler ne büyük sıkıntılar çektiler, fedakarlıklar yaptılar. Şehitler ve gaziler verdik. Bunu bir kez daha anlayacağız ve ondan sonra da bugünkü görevimizi hatırlayacağız. Bugün görevimiz, onların bize emanet ettiği bu ülkeyi çok daha güçlü yapmak, bu ülkenin bütün insanlarını çok daha zengin yapmak, bu ülkeyi çok daha hızlı bir şekilde kalkındırmak, Atatürk'ün koyduğu hedeflerin ötesine taşıyabilmek. Bugün bir taraftan 87 yıl önceyi hatırlayacağız, bir taraftan da bugünkü sorumluluğumuzu hatırlayıp bize emanet edilen bu ülkeyi geleceğe nasıl daha güzel taşıyacağız, bunun yarışı, gayreti, çabası içerisinde olacağız.''

Gül, konuşmasının sonunda parkın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra TBMM Başkanı Köksal Toptan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve törene katılan diğer yetkililerle parkın ve parkın yanında yaptırılan Mehmet Akif Ersoy heykelinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious