Gül, MGK bildirgesine açıklık getirdi

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kerkük konusunda ’’Türkiye’nin çıkarları neyi gerektiriyorsa ilgili kişilerle görüşürüz.’’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün yapılan MGK sonrasındaki yazılı açıklamada Kerkük sorununun siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Gül, MGK toplantısı sonrası yapılan açıklamayı yerinde bulduğunu söyleyerek, Kerkük konusunda Türkiye’nin çıkarları neyi getertiriyorsa onu yapacaklarını söyledi.

Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Gül, Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasiri’nin daveti üzerine İslamabad’da; Pakistan, Türkiye, Ürdün, Mısır, Malezya, Suudi Arabistan ve Endonezya’nın Dışişleri Bakanları olarak toplanacaklarını belirtti.

Bakan Gül, toplantıda Filistin-İsrail sorununu masaya yatıracaklarını, sorunun giderilmesi yönünde atılacak adımların başta Irak sorunu gibi Ortadoğu’da diğer sorunlarında giderilmesinde önce olacağını dile getirdi.

Bakan Gül, açıklamanın ardından uçakla İslamabad’a hareket etti.

"İSLAM DÜNYASININ YENİ BİR KUTUPLAŞMAYA TAHAMMÜLÜ YOK"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Pakistan’ın Filistin-İsrail meselesini Sünni pakt oluşturularak değerlendirmesinin yanlış olduğunu belirterek, İslam dünyası içerisinde yeni bir kutuplaşmaya Müslümanların tahammülünün olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Pakistan Dışişleri Bakanı Hursit Kasuri’nin daveti üzerine Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Malezya ve Endonezya dışişleri bakanları ile Ortadoğu’da meydana gelen gelişmeleri ele almak için İslamabad’a gitti.

Bakan Gül, İslamabad’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı. Gül, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in önde gelen Müslüman ülkelerin Ortadoğu’daki sorunların çözümüne yönelik öncülük ettiği girişim çerçevesinde düzenlenecek toplantının odak noktasının Filistin ve İsrail itilafına çözüm bulunmasının olduğunu söyledi. Gül, toplantıda Irak ve Lübnan’daki durumun da ele alınacağını kaydetti. Ortadoğu’daki sorunların çözülmesinin bütün bölgenin yararına olduklarına inandıklarını ifade eden Gül, Mekke’de yapılan toplantının çok önemli olduğunu kaydetti.

Pakistan’dan sonra Afganistan’a geçeceğini söyleyen Gül, Türkiye’nin ıÜüUluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü (ISAF)’ın komutanlığını iki kez üstlendiğini, önümüzdeki dönemde de Kabil’in güvenliğinin sorumluluğunu üstleneceğini söyledi. Gül, Türkiye’nin Afganistan’da bir çok sosyal faaliyetinin olduğunu kaydetti. Binlerce Afganlıya sağlık hizmeti yapıldığını, binlerce Afganlının tedavi edildiğini ve binlerce Afganlı çocuğa eğitim verdiklerini kaydeden Gül, "Gerçekten Afgan halkının hizmetinde olan bir ülke olduğumuzu göstermekteyiz" dedi. Gül, sadece askeri varlıkla değil, ekonomik ve sosyal açıdan Afganlıların yanında olduğumuzu gösterdiklerini söyledi. Gül, yapılacak ziyaretin oradaki askeri personelle bir araya geleceğini kaydetti.

Gündemle 301 maddeyle ilgili yapılacak değişiklikle ilgili bir kaç hafta içinde takvim belirneceği yönündeki açıklamasının olduğunun hatırlatılması üzerine Gül, "Bu konuda açıklamalar yaptık. Bu konuda sayın Başbakanımızın da açıklamaları var. Buna bir şey ilave etmek istemiyorum" diye konuştu.

"HERKESLE GÖRÜŞÜRÜZ"

Gül, MGK toplantısının ardından yapılan açıklama çerçevesinde Irak’ın kuzeyindeki Kürt gruplarla görüşmelerinin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, "Açıklama gayet açık buna çok ilave edilecek bir konu yok. Daha önceki söylediklerimize ilave edecek bir şey yok. Biz Irak’taki herkesle görüşüyoruz, ne zaman Türkiye’nin çıkarına herhangi bir görüşmede fayda görürsek veyahut da Irak’taki problemlerin çözümüne, diplomatik ve siyasi yoldan çözüm bulma gayretlerimiz devam edecektir." dedi.

"İSLAM DÜNYASININ YENİ KUTUPLAŞMAYA TAHAMMÜLÜ YOK"

Pakistan’ın girişimi ile başlatılan girişimin sünni pakt olarak değerlendirildiği yönündeki sorulara ise Gül, İslam dünyası içerisinde yeni bir kutuplaşmaya Müslümanların tahammülünün olmadığına işaret ederek, "Böyle bir şey söz konusu değildir. Bu toplantıda Arap Barış Planı desteklenecektir. Suriye, Arap Barış Planı’nın bir parçasıdır."dedi.

Son Mekke toplantısından sonra üçlü toplantılarında yapıldığını hatırlatan Gül, bu toplantılara yeni bir hız vermek için İslam dünyası olarak Filistin-İsrail sorununa çözüm bulmak için başlatılmış bir inisiyatif olduğunu kaydetti. Bunun davet olduğunu, Türkiye olarak buna icabet ettiklerini vurgulayan Gül, Filistin-İsrail meselesindeki olumlu gelişmelerin diğer gelişmelerede çok olumlu katkıları olacağına dikkat çekerek, "Bazıları bunun çok farkında değil, biz bunun çok farkındayız. Bu konudaki olumlu bir gelişme Irak konusunda, her konuda olumlu katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

Gül, Filistinlilerin kendi içlerinde dayanışmayı gösterdiklerini, Mahmud Abbas, Haniye ve Halit Meşal’ın biraya gelerek, Filistin davası için bölünmenin ne kadar tehlikeli olduğunu gördüklerini kaydetti. Gül, Türkiye bu gelişmeyi desteklediklerini, iki ülkenin bir arada barış için yaşamasını ümit ettiklerini, Filistin bağımsız devletinini kendi toprakları üzerinde kurulmasının şart olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious