Gül, milletin iradesinin tam tersini yaptı!

Gül, milletin iradesinin tam tersini yaptı!.15000
  • Giriş : 17.06.2009 / 14:20:00

BBP, mayınlı arazi konusunda: ''Sayın Cumhurbaşkanı, milletin iradesine tam ters bir onaylama yaptı''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun ve beraberindeki parti yöneticileri, bir süre önce BBP Genel Başkanlığı'na seçilen Yalçın Topçu'ya genel merkezde tebrik ziyaretinde bulundu.

Topçu, kabulde yaptığı konuşmada, eski Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili şüphelerinin sürdüğünü belirterek, bu şüpheleri içeren ekleriyle birlikte 50 sayfalık raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'a sunduklarını anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın kendilerini kabulünde kazayla ilgili olarak ''keşke uçmasalardı'' ifadesini kullandığını öne süren Topçu, ''Kim uçurmayacaktı? Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı 'keşke uçmasaydı' demeyecek. Kim uçurduysa bunun gereğini yapacak. Yapacağına da inanıyoruz'' dedi.

Kaza sonrasında Yazıcıoğlu'nun yaralı olarak bulunduğu yönünde açıklama yapan mülki amir hakkında idari soruşturma açılmamasını da eleştiren Topçu, kazanın aydınlığa kavuşmasının takipçisi olacaklarını söyledi.

Topçu, Taraf gazetesinin iddialarıyla ilgili olarak da ''Eğer doğruysa vahim ki vahim... Demokrasinin, millet iradesinin tam tecelli etmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır'' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, güçlü bir kurumsal yapıya sahip olduğunu vurgulayan Topçu, ''Genelkurmay Başkanının 'sonuna kadar gideceğiz' sözü önemlidir. Eğer varsa böyle bir hadise, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki çürükleri inşallah ayıklar'' şeklinde konuştu.

Topçu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin kanunu onaylamasıyla ilgili olarak da toplumun tüm kesimlerinin kanuna tepki gösterdiğini ileri sürerek, ''Sayın Cumhurbaşkanı milletin iradesinin tam tersi bir onaylama yaptı. Şimdi ana muhalefete önemli görev düşüyor, bunun Anayasa Mahkemesi var'' dedi.

Yalçın Topçu, mayınlı arazilerin temizlenmesinin ihale ile yapılarak yabancı bir devlete kiralanması halinde ise siyasi partiler olarak buna el birliği ile karşı çıkacaklarını bildirdi.

-''CAMBAZA BAK OYUNU OYNADI''-

Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun da Topçu'ya genel başkanlık görevinde başarılar diledi.

Uzun, Taraf gazetesinin iddialarıyla ilgili olarak gerçek olup olmadığının mutlaka en kısa sürede ortaya konması gerektiğini vurgulayarak, ''Hepimiz hukuka güvenmeliyiz, olayın aydınlanmasını beklemeyiz. Ama sivil siyasetin bütün aktörleri, bu konuda demokrasi ve sivil siyasetin yanında net bir duruş sergilemelidir'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin kanunu onaylanmasını da eleştiren Uzun, şunları kaydetti:

''Cumhurbaşkanı 'cambaza bak' oyunu oynadı. Gündemde bu kadar hararetli bir tartışma varken, Sayın Cumhurbaşkanı'nın 15 günlük inceleme süresinin sonunu beklemeden yasayı onaylamasını manidar buluyorum. Bu onaylamayı Türk milletinin dikkatinden kaçırılması olayı olarak görüyorum. Bu yasaya ilişkin tüm kesimlerin endişesi vardı. Sayın Cumhurbaşkanı milletin rızasını değil, Sayın Başbakan'ın rızasını gözetmiştir.''

Uzun, bir gazetecinin sorusu üzerine de sağda birlik çalışmalarının oluşturulan komisyon aracılığıyla sürdüğünü anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*