Gül, muhalefeti Köşk'e çağırdı

Gül, muhalefeti Köşk'e çağırdı.11639
  • Giriş : 26.03.2008 / 12:47:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 14:13:53

Cumhurbaşkanı Gül, CHP lideri Baykal'ı yarın 12'de Köşk'te yemeğe davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'ne davet edildi.

Gül-Baykal görüşmesinin yarın saat 12.45'te Camlı Köşk'te gerçekleşmesi bekleniyor.

Davetin, Cumhurbaşkanı Gül'ün İslam Konferansı Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak üzere Senegal'de bulunduğu sırada yapıldığı öğrenildi.

Baykal'ın da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye ziyareti nedeniyle daha sonra yapılması istemini ilettiği belirtildi. Bunun ardından, dün akşam saatlerinde görüşme saatinin kesinleştirildiği açıklandı.

Davetin "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dış temasları ile dış politikadaki gelişmeleri değerlendirmeye" yönelik olduğu ifade edildi.

Gül, Bahçeli'yi de davet etti

Cumhurbaşkanı Gül'ün Baykal'ın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de Köşk'e davet ettiği öğrenildi. Ancak Gül'ün Bahçeli ile yapacağı görüşmenin ayrıntıları henüz netleşmedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Baykal ve Bahçeli dışındaki diğer siyasi parti liderlerine yönelik bir daveti olup olmadığı da henüz bilinmiyor.

Görüşme programı sivil toplum kuruluşlarının bugün yaptığı sağduyu çağrısının ardından gerçekleşmesi bakımından önem taşıyor.

81 ilden "Türkiye İçin Sağduyu" çağrısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğündeki 7 kuruluş, bugün ''Türkiye İçin Sağduyu'' başlıklı bir bildiri yayımladı. Bildiri 81 ilde aynı anda kamuoyuna okundu.

AKP'ye kapatma talebi, Ergenekon Soruşturması ve Anayasa Değişikliği tartışmasıyla başlayan gerginliğin toplumun geneline ve ekonomiye yansımasından endişe duyan sivil toplum kuruluşları harekete geçti.

TÜSİAD'dan sonra; memur, işçi, işveren, çiftçi, esnaf, tüccar ve sanayi temsilcisi olan TOBB, TİSK, TESK, Türkiye Kamu-Sen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Hak-İş ve Türk-İş başkanları bugün İstanbul Çırağan Sarayı'nda bir araya geldi ve "Türkiye İçin Sağduyu" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, bugünlerde en çok sağduyu ve serinkanlılığa ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

İstanbul'da açıklamayı okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye bugünlerde zor bir demokrasi ve hukuk sınavından geçmektedir. Ülkemizin bu kritik dönemden hiçbir yara almadan çıkması, hepimizin ortak dileğidir. Uluslararası finansal krizin dalgalarını hissetmeye başladığımız bugünlerde, iktisadi tedbir arayacağımıza hala sağduyu arıyor olmamız, bir talihsizliktir" dedi.

Sivil toplum örgütleri, Türkiye'nin bir an önce işsizlik başta olmak üzere iktisadi ve sosyal sorunlara odaklanması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious