Gül, Muttaki ile görüştü

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İranlı meslektaşı Manuçehr Muttaki ile biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, İranlı Bakanla başta Irak olmak üzere bölgeyi ilgilendiren bazı konularda görüş alışverişi yaptıklarını belirtti. Bakan Gül, İran'ın nükleer programıyla ilgili gelişmelerin de toplantıda görüşüldüğünü söyledi.

İran'ın komşusu olarak nükleer tartışmaya diplomatik çözüm bulunması için gereken desteği vereceklerini ifade eden Gül, paketin İran tarafıyla paylaşılmasının ve İran'ın da soğukkanlılıkla paketi ele alıp incelemeye başlamasının önemli adımlar olduğunu kaydetti.

Nükleer soruna diplomatik yolla çözüm bulunması için tüm dünyanın üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Bakan Gül, "Bunun hem İran, hem Türkiye, hem bölge, hem de dünyanın çıkarına olduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.

İranlı Bakan Muttaki de basın toplantısında görüşmelerin olumlu geçtiğini dile getirdi. İki ülke arasında 4,5 milyarı bulan ticaret hacminin daha da yükselebiledeğini kaydeden Muttaki, başta siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious