Gül, neden 2.yi atadı?

Gül, neden 2.yi atadı? .8040
  • Giriş : 08.09.2007 / 10:20:00

Cumhurbaşkanı Gül, ilk rektör atamasında oya değil, tecrübeye baktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görevi eski rektör N. Akdeniz Akgün'den devralan Tekin (sağda), "Atatürk'ün izinde devam." dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı ilk rektör atamasında üniversitedeki seçimde ve YÖK'ün listesinde ikinci sırada yer alan kişiyi tercih etti.

Osmangazi Üniversitesi'nde yapılan seçimde 116 oy alan Gaye Usluer yerine 80 oy alan Fazıl Tekin rektör oldu. Abdullah Gül'ün üniversite yönetiminde 30 yıllık tecrübesi sebebiyle Tekin'i tercih ettiği öğrenildi. Ahmet Necdet Sezer de üniversitedeki seçimleri ve YÖK'ün listesini dikkate almadan çok sayıda rektör ataması yapmıştı.

Osmangazi Üniversitesi'nde yapılan seçimde en fazla oyu alan Gaye Usluer, rektör atamasının Cumhurbaşkanı'nın tasarrufunda olduğunu ve bu konuda çok fazla yorum yapmak istemediğini vurguluyor. Rektörlük görevini devralan Prof. Dr. Fazıl Tekin ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yöneticilik tecrübesini dikkate alarak kendisini atadığını düşünüyor. 30 yıldır Anadolu ve Osmangazi üniversitelerinin rektör yardımcılığı ve dekanlık gibi yönetim kademelerinde görev alan Tekin, 1977'de Anadolu Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Başkanı iken Yılmaz Büyükerşen'in yardımcılığını da yapmış. Son 6 yıldır kurucusu olduğu Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin dekanlığını yapan ve bu görevde üç rektörle birlikte çalışan Tekin, üniversitenin kurucu rektör yardımcılığı görevinde de bulunmuş. 600 öğretim üyesinin olduğu üniversitede tecrübe faktörünün önemine işaret eden Tekin, diğer rektör adaylarının ise dekan yardımcılıklarının bile bulunmadığının altını çiziyor. Tekin, Gül'ün atamasını 'objektif' bulurken, bugüne kadar herhangi bir siyasi partiyle organik bağının olmadığını vurguluyor ve üniversitenin 'Atatürkçü düşünce anlayışında yoluna devam edeceğini' kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious