Gül, Paris'ten dünyaya mesaj verdi

Gül, Paris'ten dünyaya mesaj verdi .10382
  • Giriş : 26.11.2007 / 17:56:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk hükümeti ve devletinin EXPO 2015'in İzmir'de düzenlenmesine tam destek verdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, ''Türkiye ve İzmir'in EXPO 2015 organizasyonu düzenlemeyi hak ettiğine güçlü bir şekilde inanıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ü, Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) 142. Genel Kurul toplantısının yapıldığı Paris'teki Uluslararası Kongre Merkezi'ne Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile gelişinde, aralarında İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu yetkililer karşıladı.

Genel Kurul toplantısının yapılacağı salona geçmeden önce Türkiye'nin standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada yetkililerden bilgi aldı. BIE Başkanı Wu Jianmin ve BIE Genel Sekreteri Vicente Loscertales de Türkiye standına gelerek Cumhurbaşkanı Gül ile bir süre sohbet ettiler. Dedesi İzmir'in Karataş semtindeki ünlü asansörü yaptıran ve kendisi de İzmir'in sunumuna katılacak olan Yazar Marc Levy de Cumhurbaşkanı Gül için ''Özgürlüğün Çocukları'' isimli kitabını imzaladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Genel Kurul salonuna girişinde İzmir'in EXPO 2015'teki rakibi Milano'nun sunuşu için Paris'te bulunan İtalya Başbakanı Romano Prodi ile sohbet etti.

Daha sonra BIE'nin genel kurul toplantısı başladı. EXPO 2015'e ev sahipliği için aday İzmir ve Milano kentleri, sunumlarını gerçekleştirdiler. İzmir'in sunumunda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin bizzat bu toplantıya katılmasının, EXPO 2015'in ev sahipliğini almak için Türkiye'nin vereceği taahhüdün en yüksek seviyesinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'in ev sahipliği projesine, Türk hükümeti ve Türk devletinin tam destek verdiğini belirterek, ''EXPO 2015 bütün Türk halkı için ulusal öncelikli proje haline gelmiştir'' diye konuştu. İlgililerin, İzmir'in ev sahipliği için gerekli mali, yasal ve organizasyonla ilgili hazırlıkları yaptıklarını söyleyen Gül, Türkiye'deki sivil toplumun bütün dallarının ve hükümetin ortak bir hedef altında şevkle bu projeyi sahiplenmelerinden büyük memnunluk duyduğunu ifade etti.

İzmir'in EXPO 2015'e ev sahipliği için temel temasının ''Herkes için sağlık'' olduğunu hatırlatan Gül, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ''Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'' sözünü hatırlattı.
Abdullah Gül, sağlığın, toplumlar ve kişiler için en önemli konuların başında geldiğini belirterek, hem çok gelişmiş hem de az gelişmiş ülkeler için eşit koşullar altında sağlık hizmetlerinin verilmesinin önemine değindi. Cumhurbaşkanı Gül, bu açıdan 2015'e ev sahipliği yapmak isteyen İzmir'in, ''Herkes için sağlık: Daha iyi dünya için yeni yollar'' temasını seçtiğini belirtti. Bu temanın daha önce hiçbir EXPO organizasyonunda ele alınmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, sağlık konusunun Birleşmiş Milletler Milenyum Gelişme Hedefleri arasında da yer aldığını ifade etti.

''Herkes için sağlık'' temasının İzmir için rastgele seçilmediğini belirten ve bu konuda kentin geçmişine yönelik bilgiler veren Gül, İzmir'in eski çağlardan bu yana her zaman sağlık ve sağlık araştırmalarının önemli bir merkezi konumunda olduğunu söyledi. Modern tıp ve eczacılığın kurucularından Galen'in de bu bölgenin çocuğu olduğunu, araştırmalarını ve bilimsel çalışmalarını bu bölgede gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, EXPO 2015'in İzmir'de düzenlenmesinin bu kentin sağlıkla ilgili kimliğiyle de uyum sağlayacağını anlattı.

İzmir'in, farklı din, gelenek ve kültürlerin tarihte ve bugün uyum içinde yaşadığı ender kentlerden biri olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, stratejik açıdan İzmir'in doğu-batı, kuzey-güney arasında önemli bir aks teşkil ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Afrika, Asya ve Avrupa'dan milyonlarca kişinin birkaç saatlik yolculukla bu kente ulaşabileceğini ifade etti.

İzmir'in kültürel çoğunluk, ekonomik güç ve siyasi dinamizme de önemli katkılarda bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'in kültürel çekicilik ve turizm konusundaki başarısına, eğitim, ekonomi ve ticaret alanındaki aktif durumuna da dikkati çekti. İzmir'in dinamik ve konuksever insanının uluslararası ticaret fuarı organize edilmesinde de önemli katkı sağladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye ve İzmir'in EXPO 2015 organizasyonu düzenlemeyi hak ettiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Bu organizasyonun düzenlenmesi yalnız bizim ülkemiz için değil, Orta Asya'dan Kafkaslar'a Orta Doğu'dan güneydoğu Avrupa'ya kadar geniş bir alan için de önemli bir mesaj olacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, bu seçimin, EXPO sürecinin hedef alanının coğrafi olarak genişlemesi açısından da önemli bir adım olacağını ifade ederek, İzmir'in, modern Türkiye'nin açık, dinamik, dengeli ve uzlaştırıcı yönlerinin en önemli sembollerinden olduğunu bildirdi.

-KÜLTÜRLER ARASI DİYALOG-

Türkiye'nin coğrafi konumu, tarihi ve kültürel bağlarıyla küresel dünyada kültürler arası diyalog açısından köprü rolü oynadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin sıkıntılı bir bölgede olumlu değişikliklere etkide bulunabilecek sorumlu bölgesel bir güç olduğunu ifade etti.
Gül, Türkiye'nin, sağlıklı serbest pazar ekonomisi, çoğulcu demokrasisi, uzlaştırıcı sosyal geleneği ve kültürel kimliğiyle önemli bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin, hem İslam Konferansı Örgütüne üye hem de Avrupa Birliğine aday tek ülke olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin küresel arenada olumlu etkiler için önemli bir potansiyeli bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı Projesi'ne verdiği katkıya da değinen Cumhurbaşkanı Gül, bu projenin Birleşmiş Millet şemsiyesi altında İspanya ve Türkiye tarafından birlikte sürdürüldüğünü hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, projenin en önemli mesajının ''hep birlikte çalışarak, farklılıkları bir araya getirmek'' olduğunu belirterek, bu tür dünya sergilerinin de aynı amacı taşıdığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, bu anlamda Türkiye'nin amacıyla uluslararası sergilerin misyonunun birbiriyle bağdaştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'in ev sahipliğinde düzenlenecek bir EXPO'nun, durağan değil dinamik, mekanik değil insani yönü güçlü olan bir EXPO olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious