Gül, Roma’dan döndü

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Roma’da yapılan ortadoğu toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, Lübnan’da yaşananlar konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını, üzerinde durdukları konularda tam bir mutabakatın mevcut olduğunu söyledi.

Toplantıda üç önemli konunun ele alındığını belirten Gül, bunlardan birincisi ve en önemli olanının Lübnan halkının maruz kaldığı insanlık dramına acilen son verilmesi olduğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Rıce’nin ifade ettiği "Yeni bir Ortadoğu gerekli" sözüne karşılık Gül yeni bir Ortadoğu’nun Ortadoğu’da bulunan tüm halkların demokratik katılımıyla ortaya çıkabileceğinin altını çizerek "Zorlamayla, baskıyla olmaz. Zira zorlamayla olduğu için, vaktiyle yapılan hataların bugün neticelerini görüyoruz" dedi.

Türkiye olarak kapsayıcı bir çözümün gerekliliğini ifade ettiklerini söyleyen Gül, ikinci önemli konu olarak Lübnan’a yapılacak yardımlar ve yardımlar için oluşturulacak güvenlik duvarı konusunda görüş birliğine varıldığını dile getirdi. 3. mesele olarak güney Lübnan’a konuşlandırılacak uluslararası güç hakkında da bilgi veren Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler’le bu konuda görüşeceklerini ifade etti. Açıklamasının devamında Gül, "Lübnan’ın yeniden yapılandırılması konusunda somut adımlar atılması kararlaştırılmıştır. Toplantı, uluslararası güç ile Lübnan halkının dayanışmasını göstermesi adına faydalı geçmiştir" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Lübnan’da oluşturulacak uluslararası güce Türkiye liderlik edecek mi?" sorusunu Gül, "Daha BM’den karar çıkması gerek ve şartların oluşması, koşulların yerine getirilmesi lazım. Ayrıca Türkiye için de Genelkurmay’ın görüşleri de alınmaktadır" şeklinde cevaplandırdı.

Abdullah Gül ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Almanya ve İtalya Dışişleri bakanları başta olmak üzere birçok bakanla ikili görüşmelerde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious