Gül, Tahran'a gidiyor

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran'ın nükleer programı ile ilgili kriz konusunda temaslarda bulunmak üzere yarın Tahran'a gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yarın akşam üzeri İran'a gidecek olan Gül, bir gün sonra başlayacağı temaslarında Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile görüşmelerde bulunacak.
Ziyaretin herhangi bir tarafın İran'a mesajını iletme niteliği taşımadığını vurgulanırken, Türkiye'nin sorunun çözümüne yönelik özgün mesajlarının iletileceği kaydediliyor. Gül'ün ziyareti esnasında Almanya'da olacak olan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile ise görüşmeyecek.

Kaynaklar, İran'ın dini lideri Ali Hamaney'den de randevu talep edildiğini kaydederken, bu talebe cevabın Tahran'da verileceğini kaydediyor. Kaynaklar ayrıca, dini lider Hamaney'in Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal dışında şimdiye kadar hiçbir dışişleri bakanıyla görüşmediğinin altını çiziyor.

Gül'ün, Pazar günü yurda dönemsi bekleniyor. 4-7 Temmuz günlerinde ABD'ye ziyarette bulunacak olan Gül, 8-9 Temmuz'da ise Tahran'da düzenlenecek Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'ne katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious