Gül, Türk savunma sanayii için ihracat hamleleri yapıyor

Gül, Türk savunma sanayii için ihracat hamleleri yapıyor.9935
  • Giriş : 24.12.2007 / 16:51:00

Cumhurbaşkanı Gül gittiği ülkelerde Türk savunma sanayii ürünlerinin ihracı için girişimlerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Gül, selefi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den çok farklı bir lider portresi çiziyor. Turgut Özal ve Süleyman Demirel gibi, ziyaret ettiği ülkelere işadamlarıyla birlikte giden Gül’ün, özellikle Türk savunma sanayii ürünleri için ihracat hamleleri başlatması dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Gül geçen hafta Kazakistan’a düzenlediği ziyaret sırasında Aselsan’ın ürettiği ve Hollanda’ya sattığı Kaideye Monteli Stinger (KMS) sisteminin tanıtımını yaptı. Kazakistan hava sahasının Türk üretimi silahlarla korunması yönünde anlaşmaya varıldı. Ayrıca Kazakistan ordusunun haberleşme ve komuta kontrol sistemleri de TSK örnek alınarak modernize edilecek. TSK’nın sahip olduğu Entegre Muhabere Sistemi (TAFICS) ve Taktik Saha Muhabere Sistemi’nin bir benzeri Kazakistan ordusu için kurulacak.

KMS “alçak irtifa hava savunma sistemi” olarak görev yapıyor. Aselsan, Stinger füzelerini ağır zırhlı araçlar veya 4x4 araçlar üzerine yerleştirip yerli üretim atış kontrol sistemleriyle entegre ederek Atılgan ve Zıpkın isimleriyle TSK’nın hizmetine sundu. Aynı sistemler Hollanda Ordusu için de üretildi. KMS sistemlerinin üçüncü kullanıcısı Kazakistan olacak.

Sırada Katar var

Cumhurbaşkanı Gül, Şubat ayı başında Katar’ı ziyaret edecek. Aynı dönemde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Katar’a giderek Türk savunma sanayiinin Afrika pazarına açılması için atak başlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious