Gül, Yargıtay ve hükümet arasındaki krize el koydu

Gül, Yargıtay ve hükümet arasındaki krize el koydu.8832
  • Giriş : 26.05.2008 / 23:05:00
  • Güncelleme : 26.05.2008 / 22:42:13

Yargıtay ve hükümete uyarı yapması talep edilen Cumhurbaşkanı Gül, telkin ve tavsiyelerini taraflara iletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, telkin ve tavsiyelerini hükümet ve yargı çevrelerine ilettiğini ifade etti. "Telkin ve tavsiyelerimi muhataplarıma ilettim" diyen Gül, "İstikrarın aşınması telafisi olmayan tahribatlara yol açar..." uyarısında bulundu...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına Çankaya Köşkü'nden yapılan basın açıklamasını şöyle:

"Ülkemizde son aylarda yoğunlaşan siyasi ve hukuki tartışmaları yakından izlemekteyim.

Bütün demokrasilerde olduğu gibi, dinamik bir demokrasi olan ülkemizde de, milletimizi ve dünyayı doğrudan ilgilendiren her konunun, toplumun bütün kesimlerince en geniş ve açık biçimde tartışılması doğal olduğu kadar, gerekli ve yararlıdır.

Bu tartışmalarda ortaya atılan görüşlerin geçerliliğini ve haklılığını ise nihayette kamuoyunun sağduyusu en isabetli biçimde tayin edecektir.
Ancak, sözkonusu tartışmaların Anayasamızın temel ilkelerini, ulusal çıkarlarımızı ve itibarımızı, milli birlik ve beraberliğimizi, ekonomik ve siyasi istikrarımızı zedeleyebilecek boyutlara varmamasına ve bunun gerektirdiği âdap, usül ve düzeye özen göstermek sorumluluk duygu ve bilincine sahip bütün kişi ve kurumlar için geçerli olan bir görevdir.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi, son aylarda anayasal kurumlarımızın temsilcileriyle yaptığım düzenli görüşmelere ilaveten, TBMM?de temsil edilen veya TBMM dışında kalan siyasi parti liderleri ve başta ekonomik ve sosyal örgütler, basın ve düşünce kuruluşları olmak üzere sivil toplum temsilcileriyle ayrı ayrı veya birlikte bir dizi görüşme yapmış bulunuyorum.

Bu görüşmelerimde, yukarıdaki çerçevede çeşitli düşüncelerimi ve bunlara bağlı kaygı, telkin ve tavsiyelerimi muhataplarıma gayet açık bir şekilde iletmiş bulunmaktayım.

Bunların büyük bölümünü çeşitli vesilelerle yaptığım konuşmalar, yazılı açıklamalar ve demeçler yoluyla kamuoyu ile esasen paylaşmış olduğum malumdur. Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, küresel ve bölgesel planda, önemli siyasi, ekonomik ve güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olunan bu kritik dönemde ülkemizde yaşanan olaylar ile ilgili siyasi ve hukuki tartışmaların halkımızın fedakarlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımlarımızın aşınmasına ve Türkiye?nin stratejik çıkar ve hedeflerinde ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açmasına fırsat verilmemelidir.

Temaslarım devam etmektedir ve edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious