Gül, yarın Hırvatistan'a gidecek

Gül, yarın Hırvatistan'a gidecek.12521
  • Giriş : 09.06.2008 / 11:21:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç'in davetlisi olarak 3 günlük resmi ziyaret için yarın bu ülkeye gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gül, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Mesiç'in davetine icabeten, 10-12 Haziran 2008 tarihlerinde Hırvatistan'a resmi bir ziyarette bulunacak.

Resmi temaslarına 11 Haziran Çarşamba günü başlayacak olan Gül için Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç tarafından resmi karşılama töreni düzenlenecek. Gül ve Mesiç, baş başa görüşmelerinin ardından heyetlerarası görüşmelere de başkanlık edecekler.

Hırvatistan Parlamento Başkanı ile Başbakanı'nı kabul edecek olan Gül, Türk ve Hırvat iş adamlarının katılacağı İş Konseyi toplantısında bir konuşma yapacak.
Cumhurbaşkanı Gül, 12 Haziran Perşembe günü Hırvatistan'ın tarihi kentlerinden biri olan Dubrovnik'te temas ve incelemelerde bulunacak. Gül, temaslarının ardından Türkiye'ye dönecek.

Gül'e ziyaretinde, Türkiye-Hırvatistan Karma Ekonomi Komisyonu Eşbaşkanı Devlet Bakanı Mehmet Aydın, bürokratlar ve iş adamlarından oluşan heyet refakat edecek.

Ziyaret sırasında ikili ilişkilerdeki gelişmeler ile bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınacağı, Türkiye ile Hırvatistan'ın Güneydoğu Avrupa'da barış, istikrar ve refahın sağlanmasına yönelik katkılarının gözden geçirileceği belirtildi.

Ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında bazı anlaşmaların da imzalanması öngörülüyor.

AB İLE MÜZAKERELERE AYNI ANDA BAŞLANDI

Açıklamada verilen bilgiye göre, Türkiye, bölge barışı ve istikrarının korunması bakımından oynayabileceği önemli rolün bilincinde olarak, Hırvatistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldı ve Hırvatistan'la yakın ilişkiler kurdu.

Siyasi sorunun bulunmadığı iki ülke arasındaki ilişkiler dostane düzeyde seyrediyor. Hırvatistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

Türkiye ile 3 Ekim 2005'te AB müzakerelerine başlayan Hırvatistan, Bükreş'teki zirvede NATO üyeliği daveti aldı.

Uluslararası verilere göre makro-ekonomik istikrarı yakalayan Hırvatistan ile ilişkilerin özellikle ekonomik boyutunun geliştirilmesi üzerinde duruluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious