Gül, Zavar için devrede

Gül, Zavar için devrede.11279
  • Giriş : 13.09.2008 / 17:21:00
  • Güncelleme : 13.09.2008 / 17:07:41

Cumhurbaşkanı Gül, Sincan Cezaevi'nde hükümlü 17 defa ameliyat geçiren Erol Zavar’ın durumuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Şahin ile görüşeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan F Tipi Cezaevinde hükümlü olarak bulunan ve mesane kanseri hastalığı dolayısıyla 17 defa ameliyat geçiren Erol Zavar'ın durumuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile görüşeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisinden konuyla ilgili olarak randevu talep eden ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Uras, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Görüşmede Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisine yasal prosedürü özetlediğini ama konunun insani boyutu dolayısıyla ilgi gösterdiğini belirten Uras, “Sayın Adalet Bakanı ile de konuyu görüşeceğini ifade etti ve ben de teşekkür ettim” dedi.

Uras, af meselesinin çok hassas bir konu olduğunu belirterek, “Bizdeki Adli Tıp Kurumu aslında bu konuda çok yetkin kararlar vermiyor. Bir Şili Pinochet'sinde var bir bizde var” diye konuştu. Tabipler Birliği gibi bağımsız bilirkişi heyetlerinin bu noktadaki işlevinin önemli olduğuna dikkat çeken Uras, “Nitekim AİHM bu tür bağımsız kurumların raporlarını veri alıyor. Son derece insani bir olay. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı bu konuya duyarlılık göstermesi ve konuyu sayın Adalet Bakanı ile görüşeceğini ifade etmesi bizi çok umutlandırdı” dedi.

Uras, Zavar'ın af için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Adli Tıp Kurumu prosedürüne takılıyor. Zaten tam da bu yüzden oradaki dram çözülemiyor. Erol Zavar'ın hala kanaması sürüyor ve nedeni belli değil. 17 ameliyat geçirmiş. Üstelik bir derginin yazı işleri müdürü olup da 6 aylık bir mahkeme süreciyle müebbet hapse mahkum olmuş bir insan. İşte 12 Eylül tarihinde tesadüf bu ya, Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ettiğimizde hala 12 eylül hukukunun nasıl ağır bir faturasının ödendiğini ve 2 çocuk babası bir adamın nasıl bir dram yaşadığını görüyoruz. Umarım bu örnek olay diğer 50'ye yakın diğer tutuklu ve hükümlüler içinde geçerli olur.”

-“ERMENİSTAN'A SİVİL VATANDAŞ OLARAK GİTTİM”-

Kendisinin de Ermenistan-Türkiye Milli Takımları arasında oynanan Futbol karşılaşmasını izlemek için Ermenistan'a gittiği hatırlatılan Uras, Cumhurbaşkanı Gül'le bu konuyu da konuştuğunu ve izlenimlerini aktardığını söyledi. Uras, Cumhurbaşkanı bu ziyaretinden dolayı tebrik ettiğini belirterek, bu temasın Azerbaycan- Ermenistan -Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi açısından bir eşik olarak düşündüklerini kaydetti. Ermenistan'da Futbol holiganizmi adına en ufak bir olayla karşılaşmadıklarını belirten Uras, “Önümüzdeki süreçte sivil toplum örgütleriyle, sanatçılarla, yazarlarla bu karşılıklı temasımızı sürdüreceğimizi Azerbaycan eksenini de dikkate alarak ifade ettim. Kendisi de bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*