Gül, Zebari ile ne konuştu?

Gül, Zebari ile ne konuştu?.13044
  • Giriş : 14.07.2007 / 22:49:00

Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefonda ne konuştu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile dün bir telefon görüşmesi yaparak, terör örgütü PKK´nın Irak´ın kuzeyinde yuvalanmasını ele aldı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları görüşmenin yapıldığı haberlerini teyit ederken, Irak Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Irak açıklamasında Gül´ün, "terörle mücadelede Irak´ın daha fazla işbirliği yapmasını bekliyoruz" dediği, PKK terör örgütü konusunun ikili ilişkilere zarar vermesine göz yumulmaması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

Irak açıklamasında, Zebari´nin de görüşme sırasında, Türkiye´nin "güvenlikle ilgili meşru kaygıları" konusunda diyaloğa hazır olduklarını belirttiği ifade edildi. Açıklamaya göre Zebari, ikili görüşmeler veya ABD´nin de dahil olduğu üçlü mekanizma çerçevesinde, Türkiye´nin terör örgütü PKK´nın Irak´taki faaliyetlerinden kaynaklanan "meşru kaygıları" başta olmak üzere, tüm sorunları ele almaya hazır olduklarını belirtti. Zebari, üçlü mekanizma çerçevesinde en kısa sürede Bağdat´ta görüşmeler yapılmasına hazır olduklarını da iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious