Gül: 1 Mayıs gerginliğinden üzüntü duyuyorum

Gül: 1 Mayıs gerginliğinden üzüntü duyuyorum.13044
  • Giriş : 30.04.2008 / 16:16:00

Abdullah Gül, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle yaşanan gerginlikten üzüntü duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı ''1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için hükümet ile görüşeceğim'' dedi.

Gül, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşme sonrasında Uslu, 1 Mayıs'ın tatil edilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Gül'ün "Güzel bir fırsat kaçtı. Umuyorum ki gelecek 1 Mayıs tatil olacaktır" yorumunu yaptığını söyledi.

Salim Uslu, kabulde 1 Mayıs kutlamalarının da gündeme geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı özellikle yaşanan gerginliklerden duyduğu üzüntüyü belirttiler" dedi.

Uslu, Cumhurbaşkanı Gül'ün sendikalar arasındaki işbirliği ve diyaloğun devam etmesinin çalışanlar ile Türkiye açısından son derece doğru olacağı tavsiyesinde bulunduğunu aktardı.

Uslu, gazetecilerin soruları üzerine, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması konusunun da gündeme geldiğini belirterek, kendisinin "Taksim konusundaki ısrarı doğru bulmadığını" anlattığını söyledi.

Uslu'nun verdiği bilgilere göre, Gül 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için hükümete görüşlerini ileteceğini söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, "Sayın Cumhurbaşkanımız da güvenlik gerekçesiyle Taksim'in uygun düşmediğini, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması konusunda İstanbul Emniyeti'nin, güvenlik güçlerinin hassasiyet gösterdiklerini, daha kalabalık kitlelerin katılabileceği, daha sağlıklı mekanlarda 1 Mayıs'ı kutlamanın doğru olacağını ifade etmişlerdir. Aynı zamanda yaşanan gerilimin 1 Mayıs'ın toplumca kabulü, yani sosyal kabulü konusunda bir katkı sağlamakta uzak olduğunu belirtmişlerdir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious