Gül 301 değişsin dedi

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül'ün 301 yorumu NYT'da yer aldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uğradığı suikast sonucu, geçen hafta yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink'in de "Türklüğe hakareti" suç sayan 301'inci madde nedeniyle yargılandığını ve ceza aldığını hatırlatılan gazete, pek çok Türkün, bu ceza nedeniyle Ermeni asıllı Türk yazarın, aşırı milliyetçi gruplara arasında vatan haini olarak görülmeye başlandığına inandığını yazdı.

Dışişleri Bakanı Gül'ün, dün 301'inci maddenin mevcut halinin birtakım sorunlara neden olduğu sözleri aktarılan haberde, Gül'ün 301 sözleri için "değişiklik fazla uzakta değil" yorumu yapıldı. Haberde, Hükümetin geçen yıl sivil toplum örgütlerinden yasada değişiklik için görüş istediği de hatırlatıldı.

New York Times, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da yasada değişiklikten yana olduğunu söylediğini yazdı.

"PAMUK VE ŞAFAK'A KORUMA VERİLDİ"

Dink'in kurucusu olduğu Agos gazetesinde yayınlanan son yazısında tehdit aldığını belirttiğini ancak yetkililerin kendilerinden bir koruma talebinde bulunulmadığını söylediği aktarılan haberde, 301'inci maddeden yargılanan Orhan Pamuk ve Elif Şafak'a ise bu hafta koruma verildiği kaydedildi.

Haberde, Türkiye'nin, Dink'in cenazesine katılmaları için Ermeni dini liderleri davet ettiği ayrıca Ermenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Arman Kirakosyan'ın da cenazede hazır bulunduğu belirtildi. Gazete, Kirakosyan'ın cenazeye gelmesiyle, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kesildiği 1993 yılından bu yana ilk kez bu denli üst düzey bir Ermeni yetkilinin Türkiye'ye geldiğini vurguladı. Haberde, Kirakosyan'ın cenazeye katılanların sayısından ve çeşitliliğinden etkilendiği kaydedildi.

ERMENİSTAN'DAN DİPLOMATİK İLİŞKİ ÖNERİSİ

Ermenistan'ın Türkiye'yle koşulsuz olarak diplomatik ilişkilere dönmeye hazır olduğunu söylediği de aktarılan haberde, Gül'ün de Türkiye'nin komşularıyla iyi ilişkiler istediğini ve Ermenistan'la da ilişkilerin düzeltilmesi arzusunda olduklarını söylediği ifade edildi.

Gazete, ancak Ermenistan'ın Karabağ işgali ve soykırım iddialarının, diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious