Gül: 301'i seçimden önce değiştireceğiz

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinin birkaç hafta içinde değiştirilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, EU Observer internet sitesine verdiği demeçte, 301. maddenin Türkiye’nin reform sürecini etkilediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kendisinin görüşünün bu maddenin değiştirilmesi gerektiği yönünde olduğunu kaydetti.

TCK’nın iki yıl önce, ifade özgürlüğü konusunda artık sorun yaşanmaması amacıyla bütünüyle değiştirildiğini ifade eden Gül, ifade özgürlüğünün şart olduğunun açıkça ortaya konulduğunu ancak bazı savcıların, yazarlar ve düşünürlere yönelik dava açtığını belirtti.

Gül, ’’Bir kaç hafta içinde, seçimlerden önce 301’i değiştireceğiz, ancak zihniyet değişikliğine de ihtiyacımız var ve bu bir gecede olmaz, bu bir süreç’’ diye konuştu.

’’HIZIMIZ DÜŞMEDİ’’

Türkiye’de başlatılan reform sürecinin devam edeceğini de vurgulayan Gül, AB’nin şu anda kalıcı olmayan bazı sorunlarla yüzleştiğini ifade ederek, zaman içinde AB’deki havanın daha iyiye gideceğini kaydetti. Gül, ’’Bu zamanı kullanacak ve ilerleme kaydedeceğiz’’ diye konuştu.

Türkiye’nin AB sürecine bağlılığının ’’lafta olmadığına’’ ve bazı fasılların askıya alınmasına rağmen müzakerelerin sürdüğüne işaret eden Gül, Türkiye’nin ’’hızını düşürmediğini’’ bildirdi.

Üye ülkelerin çoğunun Türkiye’nin üyeliğinin öneminin farkında olduğunu belirten Gül, ’’Şunu fark ettim ki, birçok üye ülke Türkiye’yi benden daha iyi savunuyor’’ dedi.

SÖZDE SOYKIRIM

Demecinde Türkiye’nin sözde soykırım tartışmalarına ilişkin görüşlerini de dile getiren Gül, 1915’te yaşananlarla ilgili olarak, şunları kaydetti:

’’O yıllarda olanlar bir trajediydi. Ama buna ’soykırım’ dersek, o zaman Almanya’da öldürülen Yahudiler için başka terminoloji bulmamız gerek. Bu bizi gerçekten rahatsız ediyor. Türkler, Ermeniler, Müslümanlar, gayrimüslimler... Pek çok kişi hayatını kaybetti. Bunlar Birinci Dünya Savaşı sırasında oldu ve Balkanlar’da mesela, Türkler 3 milyon can kaybetti’’ diye konuştu.

Meselenin açığa çıkartılması için Türkiye’nin Ermenistan’a tarihçilerden oluşan ortak komisyon kurulması önerisini hatırlatan Gül, ’’Ama Ermeniler buna yanaşmıyor. Aynı çağrı Amerikalı kongre üyeleri ve Fransızlar için de geçerli’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious