Gül: 8 Temmuz'a destek veriyoruz

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Rum gazetecilerin, adadaki taraflar arasında bazı teknik komitelerin kurulmasını öngören 8 Temmuz 2006 anlaşması süreciyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, Türk tarafının bu sürece destek verdiğini belirterek, teknik komiteler oluşturulmasının bizzat Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından önerildiğine dikkat çekti ve Türk tarafının süreçle ilgili hiçbir problemi olmadığını kaydetti.

Gül, Türk tarafının sürecin bir parçası olduğunu ve yapıcı bir duruş sergilediğini, ancak sorunun karşı taraftan kaynaklandığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat da aynı soruya verdiği yanıtta, “Bu soruyu bana sormalısınız. Sürece katılan ve müzakereleri yürüten biziz” dedi.

Sorunun, Rum tarafının, süreci manipüle etmesinden kaynaklandığını kaydeden Talat, rayından çıkan süreci, BM Genel Sekreterliği'ne mektup göndererek yoluna koymak durumunda kaldıklarını belirtti.

Talat, Türk tarafının Lokmacı Kapısı'nı açmaya hazır olup olmadığı yönündeki soruyu karşılık ise 'Biz hazırız. Kabinleri kurduk, bilgisayar hazır. Rum tarafını bekliyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious