Gül: AB liderleri umarım gerçeği görür

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB liderlerinin Kıbrıs sorunu konusunda objektif olması ve bu konuyu AB üyeleri arasındaki bir bağlılık olarak görmemesi gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

EUROMED dışişleri bakanları toplantısı için bulunduğu Finlandiya'nın Tampere kentinde Finlandiya'nın Kıbrıs girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığının açıklanması üzerine basın toplantısı düzenleyen Gül, girişim ve Türkiye'nin AB müzakerelerinin devamına ilişkin soruları yanıtladı.

Sabah saatlerindeki görüşmelerinde AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın kendisine herhangi bir öneri sunmadığını belirten Gül, kendisinin bildiği kadarıyla Rum kesiminin bazı ön şartlar sunduğunu kaydetti. Bu sorunun AB'yi esir aldığını ve Rumların bu sorunu AB çatısı altında tutma stratejisi izlediğini söyleyen Gül, dönem başkanı Finlandiya'ya çabalarından dolayı teşekkür etti.

Gül, şöyle dedi: "AB liderleri umarım ki gerçekleri görür. Adanın gerçekleri dikkate alınmadan bir çözüme ulaşmak zor olacaktır. Adanın gerçekleri nedir? Adada iki farklı millet, iki farklı dil, iki farklı demokrasi vardır. Bir taraf isteklerini diğer tarafa empoze edemez."

Kıbrıs Türk tarafının kabul etmesine karşılık Rum kesiminin Annan planını referandumda reddettiğini hatırlatan Gül, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin bir parçası olmadığına işaret etti.

Gül, müzakerelerin siyasi reformlar ve AB mevzuatıyla uyum şeklinde iki ayağı bulunduğunu söyleyerek, Türkiye'nin bu alanlarda elinden gelenin en iyisini yaparak, siyasi reformları sürdürdüğünü ve hükümetinin bu sürecin devamında kararlı olduğunu kaydetti.

AB mevzuatıyla ilgili yapılması gerekenler konusunda da çalışmaların sürdüğünü söyleyen Gül, şunları kaydetti:
"AB liderleri umarım ki bunu görür ve sorunun bir parçası olmaz. AB liderleri objektif olmalılar ve bunu AB üyeleri arasındaki bir dayanışma olarak görmemeli."

Dışişleri Bakanı Gül, Birlik üyeleri arasındaki bağlılıK ve dayanışmanın normal olduğunu, bunu anlayabileceklerini ifade ederek, ancak "ailenin bir üyesi" aile çıkarları aleyhine bir şey yaptıysa uyarılması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious