Gül: 'AB tam üyelik hedefine bağlıyız'

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Gül: "AB tam üyelik hedefine bağlıyız, reform süreci devam edecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Birliği'nin Türkiye üyelik müzakerelerini kısmen dondurma kararına rağmen tam üyelik hedefine bağlı olduklarını ve reform sürecini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

AB, ay ortasında yapılan liderler zirvesinde müzakerelerin yürütüldüğü 35 fasıldan sekizinin açılmasını ve tüm fasılların geçici olarak kapatılmasını, Türkiye'nin deniz ve havalimanlarını Rumlara kullandırması koşuluna bağlayarak Türkiye'nin AB treninin hızını kesti.

Gül onur konuğu olarak katıldığı TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "Tam üyelik hedefine bağlıyız, reform süreci kararlılıkla sürecek" dedi.

AB'nin önemli bir yol ayrımında olduğunu ve bir vizyon eksikliği içinde bulunduğunu söyleyen Gül, "AB kendi gücünün bile farkında olamayacak kadar kafa karışıklığı içinde... Bu konjonktürel, gelip geçeceğine inanıyorum" dedi. Ancak Gül, AB kararını kabul edilemez olarak nitelendirirken, "Ne küsme ne de 'Lanet olsun, yola sizinle devam etmeyeceğiz' diyecek durumda değiliz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Birlik'e üyelik için gerektiğinde "Onlar başlık açmasa bile kendi kendine açma kapama yaparak, gerekli reformları gerçekleştirebileceğini" ifade eden Gül, "Önemli olan o vakit geldiğinde, bugünkü konjonktür değiştiğinde Türkiye'nin yerinde saymıyor olması, ilerliyor olmasıdır" diye ekledi.

Türkiye'nin dört yıllık AKP iktidarında ortaya koyduğu ekonomik performansın istikrar getirdiğine dikkat çeken Gül, "Daha yürüyecek yolumuz olduğunu farkındayız. Kararlılıkla yürüyeceğiz" dedi.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yapısal Değişim Paketi'nin ayrılmaz bir unsuru olduğuna vurgu yapan Gül, "Siyasetin gösterdiği duyarlılığı bazı kurumlarımız gösterememiştir" dedi.

Anayasa Mahkemesi geçen hafta Cuma günü aldığı kararla 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun bazı maddelerini iptal etti. Hükümetin reforma ilişkin kararını yılbaşından önce vermesi gerekiyor.

KOÇ: AB ÜYELİĞİ ORTA VADELİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç da yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği, orta vadeli bir perspektif içinde değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bazı AB ülkelerinde bugün gördüğümüz siyasi tavırlar tamamen kısa vadeli ihtiyaçların ürünüdür" dedi.

AB Konseyi'nin Türkiye ile ilgili son kararının ülke içinde bazı kesimler tarafından Türkiye'nin AB ilişkilerinin sonlandırılması için bir fırsat olarak değerlendirildiğini hatırlatan Koç, Türkiye'nin kararlılığını koruyup haklı pozisyonunu dünyaya anlatabildiği ve inisiyatifi elinde tuttuğu müddetçe AB ülkeleri içinde taraftar cephesini genişletebileceğini söyledi.

Koç, "Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasında yerini alabilmek için AB'ye ne kadar ihtiyacı varsa AB'nin de dünya sahnesinde rolünü koruyabilmek için Türkiye'ye o kadar ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

SABANCI: ZİRVEDE TEK SES OLAMAMA RAHATSIZ ETTİ

Türkiye yönetimin AB ile ilgili süreçte ortaya koyduğu görünüme gönderme yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ise, "Bize göre en rahatsız edici görüntü Türkiye'nin sürecin en kritik anında tek ses olarak konuşamamış olmasıdır" dedi.

Sabancı, bu durumun siyasi sorumluluğu üstlenmiş olan hükümetin manevra alanını daralttığı gibi Avrupa'da da Türkiye'ye tam üyeliği fazla gören kesimlerin elini güçlendirdiğini savundu.

Türkiye Konsey kararının aleyhine çıkmasını engellemek amacıyla karardan kısa süre önce bir deniz ve bir hava limanını Rumlara açmasıyla ilgili bir inisiyatif ortaya koymuştu. Ancak bu girişimin ardından hem Cumhurbaşkanlığı hem de Genelkurmay cephesinden girişimle ilgili bilgilendirilmedikleri açıklamaları, Dışişleri Bakanlığı tarafından da sert bir dille eleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious